Wystawa czasowa pt. Zwierzęta maskotki Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918–1945

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta w armii mogą pełnić funkcję nieocenioną, choć przez społeczeństwo chyba jeszcze niedocenianą. 

Prezentowana wystawa plenerowa pt. „Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918–1945” ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego z Londynu przybliża zatem tych mniej znanych bohaterów wojen i wojska - zwierzęta, które zostały przez ludzi włączone do walki, a jednocześnie odgrywały rolę armijnych "maskotek". Zwierzęta, bo też repertuar frontowej fauny był bardzo szeroki. Nie tylko psy stawały się wiernymi towarzyszami w czasie wojennej zawieruchy, ale również konie, niedźwiedzie czy np. ptaki. Za swą trudną służbę bywały nieraz nagradzane oficjalnymi odznaczeniami, stawiano im też pomniki. Współcześnie ich losy są popularyzowane przez popkulturę, filmy animowane i gry planszowe, jak ma to miejsce w przypadku perskiego niedźwiedzia, którego przygarnęli żołnierze Armii Polskiej na Wschodzie, czyli słynnego Wojtka.

Młodszych i starszych zapraszamy zatem do poznania tej interesującej ekspozycji, która została wzbogacona o artefakty ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, ilustrujące życie polskich żołnierzy w niewoli. Wystawie towarzyszy także projekcja animowanego filmu "Miś Wojtek", wyprodukowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

lista wystaw