Wystawa czasowa pt. Test na obecność

Czy przytłoczeni dramatem historii potrafimy dostrzegać piękno w miejscach, które ludzie w przeszłości uczynili strasznymi i brzydkimi? Czy pozostałości obozowe z II wojny światowej mogą być dzisiaj przedmiotem artystycznych doznań? Te i wiele innych pytań, ale i odpowiedzi, pojawi się w trakcie zwiedzania najnowszej wystawy prac Sławoja Dubiela. Współpracujący z naszym Muzeum od lat artysta fotograf skierował obiektyw swojego aparatu na relikty Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf – miejsca, gdzie w latach 1939–1945 istniał jeden z największych jenieckich kompleksów obozów Wehrmachtu w Europie.

Ekspozycję tworzy 28 zdjęć, prezentujących współczesny stan zabudowy obozowej, którą Centralne Muzeum Jeńców Wojennych poddało w 2019 r. kompleksowej konserwacji. To wówczas wykonane zostały fotografie, dokumentujące nagie fragmenty murów i posadzek, pełne pęknięć, rys, nierówności i krzywizn. Czarno-białe zdjęcia skłaniają do refleksji nad fizycznością ruin i do indywidualnego przeżywania tego specyficznego miejsca. Przed 78 laty trafiła do niego Barbara Lewandowska, ps. "Wirta", wówczas 15-letnia powstańcza sanitariuszka, od której wspomnień rozpoczyna się zwiedzanie tej interesującej wystawy.

Na ekspozycji można zobaczyć także liczne artefakty, znajdujące się w naszych zbiorach, a wydobyte w czasie prac eksploracyjnych i poddane konserwacji: menażki i manierki żołnierskie, sztućce, guziki mundurowe, podkowy do butów, a przede wszystkim jenieckie znaki rozpoznawcze, tzw. nieśmiertelniki i inne drobne przedmioty osobiste.

Ekspozycję można zwiedzać do 7 listopada br. od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00 w opolskiej siedzibie Muzeum.

 

lista wystaw