Telewizja
Na terenie byłego stalagu Lamsdorf znaleziono mogiły żołnierzy włoskich
Podczas prac prowadzonych na terenie byłego Stalagu Lamsdorf w Łambinowicach, gdzie obecnie działa Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, znaleziono nieznaną do tej pory kwaterę z grobami prawdopodobnie żołnierzy włoskich.
Podczas prac archeologicznych na terenie tzw. starego cmentarza funkcjonującego na terenie byłego niemieckiego obozu dla jeńców wojennych, znaleziono nieznaną do tej pory kwaterę z grobami więzionych w obozie żołnierzy. Prace są prowadzone w ramach programu naukowego, którego celem jest m.in. ustalenie miejsc pochówku polskich żołnierzy wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku, przywiezionych do Stalagu Lamsdorf żołnierzy zbrojnego podziemia po upadku Powstania Warszawskiego.
Na terenie Starego Cmentarza Jenieckiego jest 16 obiektów, które po zbadaniu dwóch z nich zidentyfikowano jako jamy grobowe, w których są szczątki ludzkie. W jednym z grobów była połówka tzw. nieśmiertelnika z numerem obozowym 1064, dzięki któremu zidentyfikowano pochowanego w nim żołnierza. Jest nim Włoch Giovanni Paravidino, zmarły w Lamsdorf 1 września 1944 r. w wieku 21 lat.
"Wstępne rozpoznanie nieznanej i nieoznaczonej dotąd kwatery na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach sugeruje, że odnalezione miejsce kryje szczątki żołnierzy włoskich, którzy – jak wynika z materiałów archiwalnych – byli internowani w Lamsdorf w latach II wojny światowej. Kwatera liczy ok. 60 pochówków. Odkryte groby zostaną zabezpieczone tak, by prace archeologiczne mogły być – zgodnie z obowiązującymi przepisami – kontynuowane. Muzeum będzie starało się, aby nastąpiło to w przyszłym roku. Kolejnym etapem stanie się upamiętnienie miejsca pochówku" - poinformowały władze CMJW.
Tegoroczne prace archeologiczne w Łambinowicach potrwają do 28 lipca. Następnie wyniki badań będą systematycznie opracowywane oraz publikowane. Na pierwszą połowę przyszłego roku zaplanowano także wystawę z efektami prac.