Trudne obrachunki z historią w muzeum jeńców wojennych

– Celem tej historycznej debaty jest pokazanie wieloaspektowości tragedii związanych z II wojną światową – powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Renata Kobylarz-Buła, wicedyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, pytana o organizowaną dziś (3.12) w Łambinowicach konferencję naukową "II wojna światowa i jej skutki. Łambinowice – trudne obrachunki z historią".

– Debata towarzyszy otwarciu wystawy stałej, poświęconej historii obozu pracy w Łambinowicach. Obydwa przedsięwzięcia – zarówno otwarcie wystawy, jak i debata – wpisują się w ogólnopolski, ale myślę, że również w europejski dyskurs o dramacie II wojny światowej – zaznacza dr Renata Kobylarz-Buła.

W debacie wezmą udział historycy, między innymi prof. Krzysztof Ruchniewicz, prof. Piotr Madajczyk i prof. Edmund Nowak, długoletni dyrektor CMJW. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Warszawie prof. Paweł Machcewicz.

– Jako muzeum chcemy zabrać głos w tej dyskusji. Konkretnie w kontekście powojennego obozu pracy, wielorakich skutków, jakie funkcjonowanie tego miejsca miało w samym regionie – zaznacza dr Renata Kobylarz-Buła.

– Zarówno sama debata, jak i towarzysząca jej wystawa stała mają pokazać ogrom tragedii, którą spowodowały dwa totalitaryzmy: nazizm i komunizm – dodaje wicedyrektor muzeum w Łambinowicach-Opolu.

– Trudną, zawiłą historię w kontekście powojennych obozów na terenie Łambinowic trzeba objaśniać – podkreśla dr Renata Kobylarz-Buła.


Źródło:
http://radio.opole.pl/101,95420,trudne-obrachunki-z-historia-w-muzeum-jencow-woj

wstecz