O trudnych obrachunkach z historią na przykładzie Łambinowic – debata historyków

W poniedziałek 3 grudnia w Łambinowicach odbędzie się debata naukowa związana z funkcjonującym tam w latach 1945-1946 powojennym obozem pracy. Debata towarzyszy otwarciu nowej stałej wystawy poświęconej temu obozowi. Wybitni polscy znawcy II wojny światowej i okresu powojennego przeanalizują wzajemne relacje między historią i pamięcią. Spróbują m.in. określić w nich miejsce Łambinowic.

Problem powojennych obozów administrowanych przez polskie władze jest nadal kwestią drażliwą, podlegającą rozmaitym manipulacjom. Debata "II wojna światowa i jej skutki. Łambinowice - trudne obrachunki z historią" ma wpisać się w ciąg toczącej się obecnie dyskusji o potwornościach II wojny światowej i jej różnorakich implikacjach: psychologicznych, społecznych, gospodarczych i innych. Debata odbędzie się w godz. od 13:30 do 15:00. Poprowadzi ją prof. Krzysztof Ruchniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wezmą w niej udział m.in. prof. Paweł Machcewicz – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Piotr Madajczyk, dr Bernard Linek z Instytutu Śląskiego i prof. Edmund Nowak z UO.

Debata towarzyszy otwarciu nowej wystawy stałej w Łambinowickim muzeum. Ekspozycja przygotowana jest wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej i nosi tytuł "Po wojnie. Obóz Pracy w Łambinowicach (1945-1946)". Prezentowana będzie w budynku byłej wartowni tuż przy wjeździe do muzeum w Łambinowicach. Wystawa ma służyć popularyzacji wiedzy o funkcjonowaniu w Łambinowicach w latach 1945-1946 obozu pracy, prezentuje losy osób tam przetrzymywanych i pamięć o tym miejscu. Jej kuratorką jest dr Renata Kobylarz-Buła.

Wystawa oraz towarzysząca jej debata objęte zostały honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.


Źródło:
http://radio.opole.pl/130,95550,o-trudnych-obrachunkach-z-historia-na-przykladzi

wstecz