Historycy o losie Żydów w polskich mundurach

Chcą uzupełnić lukę w badaniach nad historią ofiar II wojny światowej. Dziś w Opolu odbędzie się konferencja na temat „Żydów – żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej”. Organizatorem spotkania jest Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

- Uczestniczący w konferencji wybitni naukowcy przedstawią mało znane opinii publicznej fakty – podkreśla dyrektor muzeum Violetta Rezler-Wasielewska - Pojawią się bardzo ciekawe wystąpienia dotyczące szczególnego miejsca, w którym przebywali polscy jeńcy. Mowa o obozie przy ulicy Lipowej 7 w Lublinie. Jeńcy skierowani do niego nie podlegali już Wehrmachtowi, bo fizycznie, choć nie formalnie, zostali przekazani SS - dodaje Rezler-Wasielewska.

Historycy twierdzą, że na początku wojny do niewoli trafiło około 50-60 tysięcy Żydów, którzy jako żołnierze polscy brali udział w Kampanii Wrześniowej. Większość z nich szybko straciła status jeńców wojennych. Przeżyły jednie osoby skierowane do oflagów, czyli miejsc, w których przetrzymywano oficerów.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00 w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3.


Źródło:
http://radio.opole.pl/101,95409,historycy-o-losie-zydow-w-polskich-mundurach

wstecz