X edycja Ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny "Póki nie jest za późno" Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych [laureaci]
Zespół ze szkoły podstawowej w Wyszkowie zajął pierwsze miejsce w jubileuszowej edycji konkursu za projekt "Niezwykli bohaterowie Mękalin". Zgłoszono do niej 43 projekty opracowane przez uczniów i nauczycieli.
Zwycięski zespół utworzyli Jakub Purta, Aleksander Rudnicki i Bartosz Uzdowski z SP nr 1 w Wyszkowie pod opieką mgr Iwony Woźniakowskiej. II miejsce zajął zespół ze szkoły podstawowej w Gładyszowie, III - z Zespołu Szkół w Łambinowicach, a wyróżnienie trafiło do grupy z Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu.
Ogólnopolski konkurs na projekt historyczny "Póki nie jest za późno" po raz dziesiąty zorganizowało Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.
Polega on na przygotowaniu pracy przez uczniów i nauczycieli w dowolnej formie, a jego ideą jest upamiętnienie miejsc związanych z konfliktami zbrojnymi w XX wieku: po byłych obozach, tam, gdzie prowadzone były walki.
Zadaniem uczestników jest udokumentowanie miejsca i losów ludzi związanych z tymi wydarzeniami czy miejscem, bo bardzo często są to prace o członkach rodziny.
- To są prace, które pokazują, że ich pomysłodawcy nie tylko spisują, fotografują czy nagrywają materiały, ale też dzielą się tą wiedzą w swoich społecznościach, czego efektem bywa nierzadko sprzątanie zapomnianych miejsc i przywracanie im należytej pamięci - wyjaśniała dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
Do tegorocznej edycji wpłynęły 43 prace, wiele z nich w formie filmów, większość prac wspólnych uczniowsko-nauczycielskich. Dominowała tematyka poświęcona okresowi II wojny światowej.
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody finansowe (łączna pula za I miejsce wyniosła 4 tys. zł) i rzeczowe (książki i słuchawki).