Wystawa o eutanazji w czasach nazistowskich otwarta w CMJW
Wystawę „Zapomniane ofiary eutanazji nazistowskiej. Mordy na pacjentach śląskich zakładów opieki w latach 1940-1945” przygotowała Fundacja Saksońskie Miejsca Pamięci. Ekspozycja składa się z 21 dwujęzycznych – polsko-niemieckich tablic. Upamiętniają one ponad 2500 osób ze Śląska – niepełnosprawnych intelektualnie lub chorych psychicznie - które padły ofiarą nazistowskich morderstw. 1500 z nich zabito na zamku Pirna-Sonnenstein, gdzie obecnie znajduje się miejsce pamięci o ofiarach.
Wystawę do CMJW pomógł sprowadzić Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Widziałem tę wystawę już jakiś czas temu – mówił podczas wernisażu Lucjan Dzumla, dyrektor generalny DWPN i pomyślałem od razu, że trzeba ją sprowadzić do Opola. Nie tylko dlatego, że opowiada o tragicznych losach Ślązaków. Ona przypomina, do czego mogą doprowadzić ideologie wykluczające innych, w tym mniejszości.
W otwarciu ekspozycji uczestniczyła także Birgit Fisel-Rösle, konsul Niemiec w Opolu oraz dr Jens Bauman z saksońskiego MSW. - Zbrodnie nazistowskie były, w negatywnym znaczeniu tego słowa, niepowtarzalne – mówił Bauman. Wystawa to potwierdza. Zbrodnia dotknęła osoby bezbronne, zdane na pomoc innych i ufnie spodziewające się od nich dobra i pomocy. Tymczasem zostały wymazane z życia.
Hagen Markwardt, który reprezentował Miejsce Pamięci Pirna-Sonnenstein, przypomniał, że tylko w tym jednym miejscu w latach 1940-1941 uśmiercono gazem ponad 13 tys. osób. Łącznie w Niemczech przymusowa eutanazja pochłonęła 200 tys. ofiar.
Źródło:
Nowa Trybuna Opolska, nr 53 (8176), 4 marca 2020 str. 6
https://nto.pl/wystawa-o-eutanazji-slazakow-w-czasach-nazistowskich-otwarta-w-cmjw-w-opolu/ar/c1-14832500