Pomnik Jeńców Serbskich jak nowy
W czasie I wojny światowej w Lamsdorf zmarło 286 Serbów. Koledzy postawili im pomnik. Po remoncie ponownie go odsłonięto.
Poświęcony wczoraj pomnik pochodzi z 1917 roku. Upamiętnia serbskich jeńców, którzy zmarli w łambinowickim obozie z powodu wycieńczenia, niedożywienia i chorób. Monument z piaskowca przedstawia pogrążoną w bólu kobietę pochyloną ku wschodowi. Klęczy, opierając się na skale, a w rękach trzyma laurowy wieniec i grecki krzyż. Rzeźba nawiązuje do motywu Niobe opłakującej dzieci.
- Przez obozy w Łambinowicach przeszło w czasie I wojny światowej około 90 tys. żołnierzy państw Ententy – mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. – Serbów było tutaj około 2-3 tysięcy. Za zgodą władz niemieckich jeńcy ci ufundowali pomnik upamiętniający zmarłych w obozie kolegów. Był to pierwszy taki monument zbudowany podczas wojny. Dopiero później Serbowie znaleźli naśladowców wśród jeńców z innych krajów.
We wczorajszej uroczystości uczestniczyli m.in. ambasador Radojko Bogojević i konsulowie tego kraju w Polsce, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz gimnazjaliści z Łambinowic. Za zmarłych Serbów modlili się ekumenicznie księża: katolicki Adam Ciosmak, ewangelicki Sławomir Fonfara i prawosławny Stanisław Strach. Pomnik został powtórnie poświęcony. Pieniądze na renowację pochodzą m.in. ze zbiórki publicznej prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół CMJW. Inicjatywę wsparli też finansowo Ambasada Serbii, opolski konserwator zabytków, wojewoda opolski oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Na stulecie wojny
Prace konserwatorskie wykonało Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
Remont i odsłonięcie pomnika jest częścią upamiętnienia 100. Rocznicy wybuchu I wojny światowej. W planach muzeum jest także odnowienie grobów serbskich żołnierzy.
Źródło:
Nowa Trybuna Opolska, 26 czerwca 2014r., nr 146(6450)