Poezja, która pomaga zrozumieć i pamiętać
Ponad 60 młodych ludzi wzięło udział w 26. konkursie recytatorskim poezji jenieckiej „Nie traćmy pamięci”.
- Co roku mamy podobną liczbę uczestników. To niesamowite, że tak szerokie grono dzieci i młodzieży, nauczycieli, wciąż jest zainteresowane udziałem konkursie o tak trudnej tematyce - mówi dr Anna Wickiewicz, pracownik Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Co rok muzeum organizuje konkurs recytatorski, żeby najmłodsze pokolenie skłaniać do zainteresowania losami ludzi w czasie wojny.- Proponujemy pewne utwory do recytacji, ale lista się poszerza. Także współcześnie powstają utwory o tematyce jenieckiej czy obozowej. Widać, że uczestnicy konkursu czytają i analizują tę literaturę - mówi dr Wickiewicz.
- Poezja pomaga mi zrozumieć, to co się wtedy wydarzyło - mówi Paulina Tomaszewska, uczennica PG nr 2 w Głuchołazach, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych. - Dla mnie to bardzo ważne wydarzenia. Dla większości moich rówieśników także.
W kategorii szkół podstawowych w konkursie zwyciężyła Matylda Gaweł, uczennica SP „Tak” w Opolu. W kategorii szkół gimnazjalnych - Paulina Tomaszewska (PG nr 2 w Głuchołazach). W kat. szkół średnich - Paulina Janik przygotowana przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku.
Źródło:
Nowa Trybuna Opolska, nr 87 (7604), 14-15 kwiecień 2018, str. 2
http://www.nto.pl/wiadomosci/nysa/a/mlodziez-recytowala-poezje-jeniecka-w-muzeum-w-lambinowicach,13094402/