Pamiątki wydobyte z katyńskiego grobu
W 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu otwarto wystawę pamiątek po generale Mieczysławie Smorawińskim, który zginął w Katyniu.
Ekspozycję otwiera banknot 10-złotowy, wyciągnięty z kieszeni generalskiego munduru, w którym Mieczysław Smorawiński zginął, zabity strzałem w tył głowy i w którym wrzucono go do dołu śmierci. W 1943 roku, gdy Niemcy odkryli groby katyńskie, do komisji badającej zbrodnię dołączyli przedstawiciele polskiego PCK. Przyjechał także brat generała, żeby zidentyfikować zwłoki. To on przechował najcenniejsze pamiątki. Na wystawie można poznać dzieje wojenne Stanisława Smorawińskiego. Wybuch II wojny światowej zastał go w Lublinie, gdzie był dowódcą Korpusu Okręgu II. Mieszkał i pracował w Pałacu Lubomirskich, stąd tytuł wystawy „Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich”. 20 września 1939 roku został internowany przez wojska radzieckie, z którymi nie walczył. Jest jednym z dwóch polskich generałów, zamordowanych w Katyniu.
Wystawę prezentowaną w Opolu przygotowało Muzeum Narodowe w Lublinie.
- Poprzez losy indywidualne chcemy przybliżyć pokolenie II Rzeczpospolitej – mówiła na wernisażu kurator wystawy i zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie Barbara Oratowska.
Wystawa będzie czynna do końca stycznia w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3, wstęp jest wolny.
Źródło:
Nowa Trybuna Opolska, nr 218 (9254), 19 września 2023, str. 2
https://nto.pl/general-mieczyslaw-smorawinski-numer-1-na-liscie-katynskiej-nowa-wystawa-w-centralnym-muzeum-jencow-wojennych-w-opolu/ar/c1-17900987