Obozowe naczynia liturgiczne

Nowy nabytek należał wcześniej do ks. Mieczysław Stasza, internowanego w czasie II wojny światowej.

Pod koniec ubiegłego roku zbiory Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu–Łambinowicach wzbogaciły się o wyjątkowy nabytek. To kolekcja w większości srebrnych naczyń i sprzętów liturgicznych – podróżny zestaw kapłański – które należały do ks. kpt. Mieczysława Stasza, kapelana 4. Warszawskiego Pułku Strzelców Pieszych w czasie II wojny światowej. Po wojnie wraz z innymi żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie trafił do Wielkiej Brytanii. – Cenne pamiątki po ks. Staszu były potem przechowywane przez znajomego ks. Ludwika Skroka –  mówi Piotr Jędorowicz, adiunkt w Dziale Zbiorów i Konserwacji CMJW.

W zestawie naczyń liturgicznych, które dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło CMJW, znajdują się m.in. zdobiona patena, vasculum (naczynie na wodę do puryfikacji), ampułki na wodę i wino, kropidła, dzwonki, krzyż–relikwiarz, pojemnik na oleje święte oraz elementy haftowanej bielizny kielichowej. Służyły do odprawiania Mszy św. i nabożeństw.

– Szczególnie cennym obiektem jest wykonana ze srebra patena z inskrypcją: „4. W.P.S.P. NA INTERNOWANIU KAPELANOWI Z CHURU 1.1.43 DOKTÓR Z ILANZ”. W położonych niedaleko siebie miastach szwajcarskich Chur i Ilanz przebywali w czasie II wojny światowej internowani żołnierze 2. Dywizji Strzelców Pieszych, w skład której wchodził również 4. Warszawski Pułk Strzelców Pieszych – podkreśla P. Jędorowicz.

Ksiądz Mieczysław Stasz urodził się w 1905 r. w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1934 r. We wrześniu 1939 r. został mianowany kapelanem szpitala wojskowego w Radomiu, a potem dostał przydział do oddziałów Wojska Polskiego, z którymi przekroczył granicę rumuńską. Z obozu internowania w Rumunii przybył do Francji, gdzie został kapelanem formowanego tam 4. Warszawskiego Pułku Strzelców Pieszych. Podczas kampanii francuskiej w nocy z 19 na 20 czerwca 1940 r. 4. WPSP – a wraz z nim i kapelan ks. Stasz – przekroczył granicę francusko–szwajcarską. W Szwajcarii 2469 żołnierzy zostało rozbrojonych i internowanych. Ksiądz Stasz trafił do obozu w Chur. – Działalność kapelana wspominana była w redagowanym przez żołnierzy 2. DSP czasopiśmie pt. „Goniec obozowy”. Zbierał m.in. darowizny na zakup nagrobków dla zmarłych w Szwajcarii żołnierzy polskich czy na pomoc materialną dla ludności cywilnej i jeńców wojennych – powstańców warszawskich. Angażował się także w poszukiwanie zaginionych żołnierzy Wojska Polskiego – informuje Piotr Jędorowicz.

Po wojnie, w Wielkiej Brytanii, ks. Mieczysław Stasz od 1946 r. do co najmniej 1950 r. był kapelanem w polskim obozie przesiedleńczym Doddington. W latach 50. ub. wieku kontynuował posługę kapłańską w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, m.in. w obozie przesiedleńczym w Kelvedon. W 1956 r. w Harlow tworzył pierwsze struktury parafii polskiej. W tym samym roku tworzył również polską wspólnotę w Ipswich, gdzie został proboszczem polskiej parafii w 1959 r. Zmarł w Ipswich dwa lata później i spoczął na tamtejszym cmentarzu. Był odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i francuskim Krzyżem Wojennym.

– Zestaw naczyń liturgicznych ks. Stasza jest pierwszą tego typu całościową kolekcją, znajdującą się w zbiorach CMJW, dokumentującą losy polskich kapłanów, internowanych w czasie II wojny światowej – zaznacza Piotr Jędorowicz.


Źródło:
Gość Niedzielny Opolski, nr 3/1450, 23 stycznia 2022 str. V
https://opole.gosc.pl/doc/7322145.Obozowe-naczynia-liturgiczne

wstecz