Norymberga jeniecka

Na terenie utworzonym dla dorocznych tryumfalnych zjazdów NSDAP - partii Adolfa Hitlera - z chwilą wybuchu II wojny światowej urządzono obóz dla jeńców.

Kolejny zjazd partii nazistowskiej w Norymberdze - mieście-kolebce NSDAP, w którym Hitler budował swoją potęgę polityczną - miał się odbyć 2 września 1939 r. Z powodu wybuchu wojny zjazd partii nie odbył się, a. teren zjazdowy już jesienią 1939 r. stał się miejscem internowania "wrogich cudzoziemców" - obywateli III Rzeszy, a potem jeńców wojennych.

Teren nazistowskich zjazdów zajmował obszar aż 11 km kw., a jego infrastruktura przystosowana była do obsługi setek tysięcy obserwatorów przybywających na organizowane z pompą zjazdy, w czasie których odbywały się przemarsze i parady, przemówienia polityczne oraz wielki festyn. - Wielodniowa impreza służyła reżimowi nazistowskiemu do pokazywania w kraju i za granicą jedności „niemieckiego narodu” i „narodowosocjalistycznego przywództwa” - mówiła podczas otwarcia wystawy "Norymberga i jeńcy wojenni (1939-1945)" w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu dr Hanne Lessau, kuratorka wystawy z Centrum Dokumentacji Terenów Zjazdów NSDAP w Norymberdze.

Wystawa jest efektem trwającego od 2017 r. wspólnego projektu badawczego norymberskiego centrum i opolskiego muzeum jenieckiego.

- Wiedza o jeńcach wojennych w dalszym ciągu jest mała. I małe jest też miejsce, jakie zajmują w naszej zbiorowej pamięci - mówiła podczas otwarcia wystawy dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW.

Przez obóz jeniecki w Norymberdze w ciągu wojny przeszło ponad 150 tys. jeńców, 5 tys. z nich zmarło w obozie i pochowanych zostało w Norymberdze. Wystawa opowiada o tym, jak przekształcano partyjne centrum zjazdowe w obóz jeniecki, a poprzez historie ośmiu jeńców (Polaków, obywateli ZSRR i Włochów) chce opowiadać o losach wszystkich, którzy cierpieli tam niewolę. - Dziadek był w Norymberdze krótko, tylko około miesiąca i prawdopodobnie dlatego przeżył wojnę - powiedział podczas wernisażu wystawy Paweł Jaeschke, wnuk ppor. Zdzisława Jaeschke, autora akwarel i rysunków z m.in. z norymberskiego obozu.


Źródło:
Gość Niedzielny (Gość Opolski), nr 37, 15 września 2019, str. III

wstecz