Marszałek województwa opolskiego nagrodził twórców i animatorów kultury
W Teatrze im. Jana Kochanowskiego odbyła się uroczysta gala z okazji 20. edycji Nagród Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury. Po raz drugi wręczono nagrody za Wydarzenie Muzealne Roku.
Na początku gali minutą ciszy uczczono Karola Cebulę, zmarłego przedsiębiorcę i mecenasa kultury w regionie.
- Mamy wiele nagród – mówił witając przybyłych marszałek województwa Andrzej Buła. - Ale nie wiem, czy to wystarczy, by się odwdzięczyć za to, co robicie dla kultury w regionie. Kultura rozwija się w wielu kierunkach. Nie wiadomo, co ważniejsze człowiek czy infrastruktura, reżyseria czy piosenka. Dziękuję za to, że troszczycie się o jakość w kulturze województwa opolskiego.
Jako pierwszego prowadzący galę z wdziękiem i humorem Robert Janowski poprosił laureata nagrody specjalnej Piotra Szafrańskiego.
Jest on dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki Rekreacji w Popielowie od 2010 r. Zainicjował wpisanie „Miodów Popielskich z Borów Stobrawskich” na listę produktu tradycyjnego. Zajmuje się ratowaniem i zachowaniem śląskiego materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest inicjatorem wydania trzech publikacji zawierających archiwalne fotografie z Popielowa, powrotu do tradycji procesji z figurami Matki Bożej na odpusty w Popielowie i Dobrzeniu Wielkim oraz powrotu do tradycji „Chodzenia z kozłem” w czasie karnawału.
Twórca Izby Śląskiej na wzór przedwojennego domu, wyposażonego w oryginalne sprzęty przekazane przez mieszkańców gminy. Organizator przedsięwzięć kulturalnych takich jak: Babski Comber, Popielowski Oktoberfest i Ludzie Kultury. Od piętnastego roku życia śpiewa w chórze parafialnym. Jako jeden z nielicznych mężczyzn z terenu województw opolskiego tworzy kroszonki opolskie, które powędrowały m.in. do Boliwii, Iranu i Hongkongu.
Ponadto nagrody dla animatorów i twórców kultury otrzymali:
- Izabela Migocz (dyrektor MBP w Kędzierzynie-Koźlu),
- Mirosław Wierzba (dyrektor GCKiR w Bierawie),
- Aleksandra Łukaszczyk (dyrektor GOKSiR w Pokoju),
- Agnieszka Hurnik (dyrektor Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury),
- Danuta Łuczak (kierownik działu promocji MBP w Opolu),
- Klaudiusz Lisoń (muzyk, dziennikarz, dyrygent dwóch orkiestr dętych),
- Elżbieta Pisula-Bieniecka (założycielka stowarzyszenia na rzecz promocji talentów „Akces”) ,
- Józef Adam Urbaniak (animator kultury w regionie opolskim, pedagog),
- Wiesław Pyzalski (muzyk, multiinstrumentalista, popularyzator muzyki),
- Teresa Nietyksza (poetka, członek Związku Literatów Polskich),
- Teresa Sobota (członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych, kroszonkarka),
- Bożena Kędzia (dyrektor Kluczborskiego Domu Kultury).
Wyróżnienia z rąk Andrzeja Buły i wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy odebrali następujący animatorzy i twórcy kultury: Aleksandra Ofmańska – Kowalczyk, Ewa Kowalczyk – Lecibil, Wiesław Kwinta, Roman Kruk, Wiktor Poloczek, Żaneta Plotnik, Marta Tarczyńska, Anna Broda, Halina Oster, Anna Sitarz, Ewa Kruszyna, Wojciech Poprawa, Karolina Micuń, Sabina Karwat, Gerard Kasprzak, Hanna Jamry i Bożena Gabor.
Po raz drugi uhonorowano laureatów nagród za Wydarzenie Muzealne Roku.
W kategorii wystawa przyznano ją Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku – wystawa „Okruchy przeszłości…W drodze do niepodległej” oraz Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu – wystawa czasowa „Adam Śmietański. Fotografie”.
W kategorii inicjatywa edukacyjna nagrodę specjalną otrzymało Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – „GRA MUZYKA” , a pozostałe nagrody: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – „Sensoryczna wieś opolska - gość niepełnosprawny w muzeum 2018” oraz Muzeum Śląska Opolskiego – „Weekendowe warsztaty plastyczne” – cykl rodzinnych zajęć teoretyczno-praktycznych.
W kategorii publikacji książkowych nagrodzono Centralne Muzeum Jeńców Wojennych za książkę „Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich”.
Marszałkowie województwa uhonorowali także osoby nagrodzone tytułem Kreator Kultury. Odczytano także listę uhonorowanych dyplomem Mecenas Kultury.
W części artystycznej uroczystej gali odbył się koncert Natalii Zastępy – stypendystki marszałka województwa opolskiego.