Już wkrótce spotkanie rodzin jenieckich "Nie ma jednej pamięci"

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych po raz kolejny organizuje ogólnopolskie spotkanie rodzin jeńców II wojny światowej.

Celem spotkania jest integracja potomków żołnierzy, którzy przebywali w niewoli niemieckiej i radzieckiej oraz włączenie rodzinnej pamięci o jeńcach w misję CMJW. - Jest to okazja do wymiany refleksji, wspomnień i rodzinnych historii, związanych z pobytem przodka w niewoli - ojca, dziadka, pradziadka, oraz zaprezentowania pamiątek, często przez dziesięciolecia pieczołowicie przechowywanych przez całe pokolenia - mówi o idei spotkań Iwona Cichoń-Halot z Archiwum CMJW.

Spotkanie odbędzie się 16 listopada (czwartek) w Łambinowicach. Będzie także możliwość uczestnictwa w nim dzięki transmisji on-line na kanale YouTube CMJW (od godz. 11). Muzeum organizuje takie spotkania od siedmiu lat. Tradycja sięga jednak dalej. - Od początku swojego istnienia muzeum było miejscem spotkań byłych jeńców II wojny światowej. Współcześnie pamięć o ich obozowych przeżyciach utrwalają naukowcy, pasjonaci historii i muzealnicy. Przede wszystkim jednak ich losami interesują się krewni - dzieci i wnukowie. To właśnie z myślą o nich w 2016 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie potomków polskich jeńców wojennych - wyjaśnia dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW.

W tym roku w programie przewidziane jest podsumowanie najnowszych badań dotyczących losów polskich żołnierzy w niewoli niemieckiej i radzieckiej, prezentacja przykładów współpracy muzeum z rodzinami jeńców wojennych oraz darczyńcami pamiątek, a także panel przedstawicieli rodzin pt. "Mój ojciec". Portret z pamięci oraz spotkania w grupach, odbywające się pod hasłem "Mamy coś wspólnego". - Uczestnicy będą mogli również zwiedzić Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach i najnowszą wystawę czasową poświęconą generałowi Mieczysławowi Smorawińskiemu. Wszyscy zainteresowani będę mieli także możliwość udziału w konferencji dotyczącej dawnych obozów jenieckich dzień po zjeździe, czyli 17 listopada - informuje Anna Chłądzyńska-Gądek z Sekcji Komunikacji i Wizerunku CMJW.

Organizatorzy zapewniają przejazd autokarem z Opola do Łambinowic oraz powrót (o wyznaczonych godzinach), obiad i przerwy kawowe oraz możliwość uczestnictwa on-line w części spotkania. Udział jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są do 13 listopada pod adresem promocja@cmjw.pl.


Źródło:
https://opole.gosc.pl/doc/8557939.Juz-wkrotce-spotkanie-rodzin-jenieckich-Nie-ma-jednej-pamieci

wstecz