IX Noc Muzeów w piątek. Obalą przesądy o czarnym kocie
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pracownicy siedmiu muzeów w Opolu zdradzili szczegółowy program Nocy Muzeów w Opolu. Wiadomo już, że w piątek (13.05), m.in. posłuchamy koncertu Soyki, dowiemy się ile czarownic jest w Opolu, czy jak wyglądał sport w obozach jenieckich. To jednak tylko część wielu atrakcji, które szykują na piątkową noc opolskie muzea.
Noc Muzeów w Opolu potrwa w tym roku z piątku na sobotę (13/14.05). - Tym razem nasze działania będą związane z pewną magią. Trzynasty i piątek to rodzaj zbiegu okoliczności, który sprawia, że wszyscy doszukujemy się pecha. Przed nami więc okazja aby zmierzyć się z przesądami i z przymrużeniem oka popatrzeć na to, czy "piątek 13-go" jest faktycznie dniem pechowym - mówi Urszula Zajączkowska, szefowa Muzeum Śląska Opolskiego.
Większość imprez rozpocznie się od godz. 18.00.
W Muzeum Śląska Opolskiego czekają warsztaty dla dzieci, a ich motywem przewodnim będzie czarny kot. Do wyboru będzie m.in. wielkoformatowa kolorowanka z czarnym kotem i numerem 13, interpretacja kształtu zwierzęcia czy ozdabianie kocich figur.
Na zajęcia czekają bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu imprezy (od godz. 17.30) w kasie gmachu głównego MŚO.
- Jak co roku zapraszamy na spektakl ogniowy Stowarzyszenia Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem "Mantikora", który odbędzie się przy naszym budynku i schodach kościoła "na górce" - mówi Bernadeta Warchał z MŚO.
Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na otwarcie multimedialnej wystawy "Winylove" - wernisaż odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego.
- To wystawa okładek płyt czarnych. Co ciekawe przegraliśmy płyty z czarnych płyt, więc można nie tylko zobaczyć okładki, ale posłuchać także zawartości - wyjaśnia Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki.
- Jedną z tych okładek jest płyta Stanisława Soyki z 1982 roku. W związku z tym zapraszamy na elitarny koncert Soyki do Galerii MŚO przy ul. Ozimskiej 10 - dodaje.
Bezpłatne wejściówki na ten koncert (godz. 20.00), czekają na Opolan od wtorku (10.05) w kasie Muzeum Śląska Opolskiego (ilość ograniczona).
Archiwum Państwowe w Opolu organizuje Noc Muzeów pod hasłem "Chrzest, dokument i magia czarownic".
- W naszej prezentacji postaramy się nawiązać do rocznicy chrztu Polski, jak i do magicznego piątku - mówi Aleksandra Starczewska Wojnar z Archiwum Państwowego.
- Dzieci spotkają się z opolskim księciem, który będzie opowiadał o historii Opola, dokumentach archiwalnych i przygotowywał zadania konkursowe. Natomiast panie zapraszamy do strefy średniowiecznych zabaw, do sprawdzenia czy nadają się na czarownice. Dowiemy się w końcu, ile ich jest w Opolu - żartuje.
W Archiwum Państwowym będzie można też poszukać magicznej mocy wody święconej i ziół. Na dziewczynki czeka robienie średniowiecznych fryzur i nauka tańców z tego okresu.
Muzeum Uniwersytetu Opolskiego zaprasza tradycyjnie już na spacer po Wzgórzu Uniwersyteckim z przewodnikiem. Będzie też spotkanie z Opolskim Bractwem Wojciechowym przy studni św. Wojciecha.
W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zobaczymy wystawę "Igrzyska za drutami" ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dowiemy się, jak ważnym elementem więziennego życia był sport.
Kto nie miał okazji zobaczyć lamp rentgenowskich, powinien odwiedzić Muzeum Politechniki Opolskiej. Do oglądania zostanie udostępniona jeszcze wystawa fotografii rentgenowskich.
Nudy nie będzie tradycyjnie już w Muzeum Wsi Opolskiej. W bierkowickim skansenie, bez względu, na pogodę czeka masa prelekcji, warsztatów i pokazów.
- Odczynimy złą opinię na temat czarnych kotów. Ponadto pokażemy, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców dawnej śląskiej wsi - mówi Ewa Olbryt.
- Jednym z ciekawszych punktów programu będzie prezentacja mobilnego planetarium, wehikułu czasu, do którego będą mogli wejść uczestnicy Nocy Muzeów i posłuchać o wiedzy ludowej i wierzeń o księżycu - dodaje.
W programie, m.in. czytanie śląskich legend i podań dla dzieci, warsztaty teatralne i plastyczne, których elementem przewodnim będzie oczywiście kot.
Podczas imprezy do MWO zawita także gość wyjątkowy - puszczyk europejski. Po części edukacyjnej, każdy będzie mógł zrobić sobie z zdjęcie z tą wyjątkową sową aż do północy.
Źródło:
http://www.nto.pl/kultura/a/ix-noc-muzeow-w-piatek-obala-przesady-o-czarnym-kocie-wideo,9971567/