Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwarło dziś dla zwiedzających swoje archiwum
W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu przechowuje się w archiwum 50 metrów bieżących dokumentacji.
W środę te zasoby można było zobaczyć z bliska.
- Włączyliśmy się w obchody przypadającego za kilka dni Międzynarodowego Dnia Archiwów – mówi Iwona Cichoń, asystent w archiwum CMJW. - Zorganizowaliśmy warsztaty z myślą o uczniach. W ich trakcie pokazywaliśmy oryginalne dokumenty z naszych zbiorów, listy transportowe Biura Informacyjnego Wehrmachtu ds. Jeńców Wojennych i Strat Wojennych, a także korespondencję jeniecką i dokumenty Niemieckiego Czerwonego Krzyża.
Magazyn archiwaliów został w CMJW stworzony w tym roku. Mieszczą się w nim przesuwane regały. Dokumentacja jest przechowywana w specjalnych pudłach chroniących przed kurzem, światłem i owadami. Są one wykonane z bezkwasowej tektury.
- Pokazaliśmy także naszą kartotekę jeńców wojennych sporządzoną na podstawie list transportowych. Liczy ona 600 tysięcy nazwisk - dodaje Iwona Cichoń. - Na jej podstawie docieramy do dokumentów, a właściwie do ich skanów. Dokumenty pokazaliśmy dziś w ramach warsztatu. Młodzież miała okazję dowiedzieć się na tej podstawie, jak wyglądała niewola od momentu rozbrojenia jeńca przez obóz przejściowy i stały aż do wyzwolenia.