77 lat temu wyzwolono stalag jeniecki w Łambinowicach
W czwartek 17 marca w Łambinowicach odbyły się uroczystości poświęcone 77. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf.
Uczestniczyli w nich m.in. wicepremier Piotr Gliński, poseł Janusz Kowalski, wojewoda Sławomir Kłosowski, Antoni Konopka, reprezentujący zarząd województwa opolskiego, Piotr Wach – przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego wraz z radnymi, przedstawicielstwa dyplomatyczne Niemiec, Serbii i Włoch, kombatanci, poczty sztandarowe i reprezentacje szkół. Uroczystości odbyły się w asyście honorowej 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.
Podczas przemówień nie zabrakło nawiązań do wojny na Ukrainie.
- Kiedy wydawało nam się, że wojna to już wspomnienie, mamy wojnę tuż za naszą granicą, która zagraża Europie i światu - mówił wicepremier Piotr Gliński.
Obóz działał od 1939 do 1945 roku. Był zaliczany do jednych z największych obozów jenieckich w Europie. Przewinęło się przez niego około 300 tysięcy więźniów – żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej z całego świata. Od 1944 roku w Łambinowicach byli przetrzymywani powstańcy warszawscy. Zaś po wojnie NKWD osadzało tu wrogów systemu komunistycznego.
- W obozie w Łambinowicach przetrzymywano powstańców warszawskich, ludność cywilną. Analogia ciśnie się sama – mówił wojewoda Sławomir Kłosowski. – W tej chwili broni się Kijów, gdzie pod ostrzałem rakietowym giną cywile – głównie kobiety i dzieci.
Pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych, a także pod pomnikiem poświęconym bohaterom Powstania Warszawskiego, delegacje złożyły znicze i kwiaty. Modlitwę w intencji ofiar poprowadzili przedstawiciele czterech wyznań: ksiądz major Radosław Mazur - kapelan 10. Brygady Logistycznej w Opolu, ks. Grzegorz Cybulski z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, ksiądz Eneasz Kowalski z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pokoju oraz dr Marek Moroń – przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce.
Na terenie po stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf otwarta została wystawa pt. „Miejsce z blizną”, o której opowiadała doktor Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
Źródło:
https://nto.pl/77-lat-temu-wyzwolono-stalag-jeniecki-w-lambinowicach/ar/c1-16105593