Wystawa „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR” – Kielce, kwiecień 2022

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5) prezentowana jest wystawa „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR”. Ekspozycja została przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Pozostanie na „Przystanku” do 30 kwietnia 2022 r.

Wystawa poświęcona jest polskim jeńcom wojennym w niewoli radzieckiej, a w szczególności losom internowanych w trzech obozach specjalnych NKWD: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz historii dochodzenia do prawdy o nich. Głównym tematem prezentacji jest zbrodnia katyńska. Na wystawie znalazło się także miejsce dla historii żołnierzy, którzy pracowali przy budowie kolei i dróg. Niektórzy z nich przeżyli niewolę, zaciągając się do armii Andersa lub Berlinga.

Ekspozycja składa się z 10 części. Otwierają ją przedwojenne fotografie przyszłych jeńców. Następnie śledzimy ich drogę do niewoli, pobyt w obozach, okoliczności odkrycia zbrodni katyńskiej, kamuflowanie jej i polityczne rozgrywanie oraz trudny proces poszukiwania prawdy.

Wystawa została przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i Opolu na podstawie bogatych zbiorów archiwalnych wielu instytucji i osób prywatnych. Na ekspozycję składają się mapy, zdjęcia i publikacje prasowe.


Źródło:
https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/162418,Wystawa-Na-nieludzkiej-ziemi-Jency-polscy-w-ZSRR-Kielce-kwiecien-2022.html

wstecz