Wystawa „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR”

Wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej dotyczy tragicznych losów polskich jeńców wojennych w sowieckiej niewoli.

Na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow wojska Związku Radzieckiego wkroczyły w dniu 17 września 1939 r. na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej, sowieckim agresorom ostatecznie przypadła połowa polskiego obszaru. Natychmiast do systematycznych działań przystąpiły formacje NKWD, falą represji i aresztowań objęto osoby uznane za potencjalnie niebezpieczne wobec narzuconego reżimu. Aresztowanych osadzono w obozach w m.in. Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Taki był początek męczeństwa polskich obywateli, na mocy tajnej uchwały Biura Politycznego KC WKP (b) wiosną 1940 roku zamordowano ponad 21 tys. aresztowanych wcześniej oficerów, policjantów, pograniczników i cywilów. Egzekucje prowadzono m.in. w Katyniu, Charkowie, Twerze, Mińsku i Kijowie.

Polski rząd na uchodźstwie wystosował blisko 200 not do władz z ZSRR z pytaniem o losy zaginionych, odpowiedzi nie uzyskano, a w bezpośredniej rozmowie Józef Stalin zasugerował ucieczkę polskich oficerów do Mandżurii…

Wiosną 1943 roku hitlerowcy odkryli masowe groby, co natychmiast wykorzystała niemiecka machina propagandowa. W odpowiedzi Związek Radziecki zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem londyńskim, a zachodni alianci przyjęli postawę bezczynności i milczenia.

Dopiero w 1990 roku władze dogorywającego ZSRR przyznały się do popełnienia zbrodni.

Wystawa „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR” porusza najważniejsze wątki zarysowanej wyżej tematyki: drogę Polaków do sowieckiej niewoli, pobyt w obozach, okoliczności odkrycia zbrodni katyńskiej, następnie próby jej ukrycia i politycznego rozegrania, wreszcie trudny proces poszukiwania i ujawniania historycznej prawdy. Na wystawie prezentacja map, zdjęć, publikacji prasowych i relacji świadków wydarzeń.

Takie wystawy w odpowiednich wersjach językowych powinny być też pokazywane w wybranych krajach Europy Zachodniej, gdzie tematyka zbrodniczości reżimu stalinowskiego jest pomijana i często zupełnie nierozumiana.

Organizatorem wystawy są dwie placówki muzealne: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.


Źródło:
http://infogdansk.pl/wystawa-na-nieludzkiej-ziemi-jency-polscy-w-zsrr/

wstecz