Uroczystość w Łambinowicach
17 marca br. na terenie byłego hitlerowskiego Stalagu 344 Lamsdorf, obecnie Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach, odbyła się uroczystość 71 rocznicy wyzwolenia obozu. Jej organizatorami byli: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i wójt Gminy Łambinowice, zaś patronatem honorowym objęli ją: wojewoda opolski Adrian Czubak oraz marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Pierwszy łambinowicki obóz jeniecki powstał 26 sierpnia 1939 roku, a następny wiosną 1941. Obydwa funkcjonowały do końca wojny. Po reorganizacji w grudniu 1943 roku utworzono Stalag 344 Lamsdorf, składający się z dwóch części: Russenlager (obóz rosyjski) i Britenlager (obóz brytyjski). Przez obozy Lamsdorfu przeszło w latach II wojny światowej około 300 tys. jeńców, w tym 200 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, pochodzących z prawie 50 narodów. Około 40 tysięcy, wśród nich wielu muzułmanów, pozostało tu na zawsze.
W dniu wyzwolenia obozu zebrano się przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach. Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu głos zabrał Wiktor Natanson, powstaniec warszawski, były jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, który opuścił obóz na dwa miesiące przed jego wyzwoleniem. W imieniu organizatorów wystąpiła dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska, która m.in. przypomniała, że na tym cmentarzu w zbiorowych, bezimiennych mogiłach, pochowano kilkadziesiąt tysięcy jeńców radzieckich, chcąc skazać ich na zapomnienie.
Po okolicznościowych przemówieniach odbyła się modlitwa ekumeniczna poprowadzona przez przedstawicieli pięciu wyznań: ks. Fryderyka Stylę – proboszcza parafi i rzymskokatolickiej w Jasienicy Dolnej, ks. Grzegorza Cebulskiego – z prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego we Wrocławiu, ks. Wojciecha Prackiego – proboszcza Parafi i Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu oraz Aleksandra Gleichgewichta – przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Muzułmański Związek Religijny w RP reprezentował Marek Moroń, przedstawiciel MZR w RP na Małopolskę, który w imieniu Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego złożył hołd wszystkim umęczonym i pomordowanym ofi arom władz totalitarnych.
Następnie, po ceremonii wojskowej, żołnierze z 91 Batalionu Logistycznego oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek i zapalenia zniczy.
Źródło:
http://bibliotekatatarska.pl/wp-content/uploads/2016/02/PT29.pdf