
Przedszkolaki wspierają żołnierzy. Niezwykły projekt Muzeum Jeńców Wojennych i Miasta Kraśnik
Miasto Kraśnik podpisało porozumienie o współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Porozumienie to rozpocznie współpracę przy unikalnym projekcie edukacyjnym „Dzieci listy piszą”.
Projekt składać się będzie z wystawy czasowej (prezentowanej najpierw w Opolu, a następnie w Kraśniku), towarzyszących jej wydawnictw oraz scenariuszy zajęć dla przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej.
Idea projektu narodziła się w związku ze znajdującymi się w zasobach muzeum rysunkami wykonanymi przez dzieci z prywatnego przedszkola Janiny Suskiej w Kraśniku w 1943 r. i wysłanymi do jeńców wojennych w Oflagu VI B Dössel.
Inicjatywa podjęta przez kraśnickie przedszkole zainspirowała pracowników muzeum oraz władze Kraśnika do współpracy i uwspółcześnienia projektu.
Do współpracy zaproszono Przedszkole Miejskie nr 7 w Kraśniku, a także 10. Opolską Brygadą Logistyczną. Zadanie, które miały wykonać dzieci było podobne do tego sprzed z górą siedemdziesięciu laty – przygotować wielkanocne kartki świąteczne. Zmienili się tylko adresaci, teraz byli to żołnierze polscy przebywający na misjach pokojowych w różnych częściach świata oraz byli żołnierze – powstańcy warszawscy, którzy w swej tułaczej doli przewinęli się przez Stalag 344 Lamsdorf i do dziś utrzymują z Muzeum serdeczne kontakty. Do powstańców warszawskich, a także do Zofii Optułowicz-Pileckiej i Andrzeja Pileckiego, dzieci rtm. Witolda Pileckiego wysłano prace przedszkolaków z Kraśnika.
W wyniku współpracy miasta z muzeum powstanie wystawa czasowa (prezentowana najpierw w Opolu, a następnie w Kraśniku), której główną oś stanowią rysunki (ze zbiorów CMJW) wykonane przez przedszkolaków i wysłane w 1943 roku do jeńców wojennych oraz fotografie z lat 1943 i 1944 przedstawiające przedszkolaków podczas posiłków, nauki, zabawy w przedszkolnym ogródku. Oprócz głównych bohaterów dorosłych – Janiny Suskiej (wychowawczyni), ks. Stanisława Zielińskiego (patrona przedszkola), dr Juliana Winklera (szefa kraśnickiego PCK i ojca jednej z uczennic) przedstawione są także postacie kilku odszukanych dzieci – Jana Przedwojskiego, Rudolfa Biegaja, Eugeniusza Gustka, Marii Winkler, Wiesławy Ziętek. Na wystawie znajdzie się także niezwykle poruszająca korespondencja dzieci z ojcami przetrzymywanymi w różnych obozach jenieckich.