Po śladach historii
12 września br. grupa skazanych z Aresztu Śledczego w Prudniku, biorących udział w programie readaptacji społecznej ZIKARON – PAMIĘĆ, odwiedziła Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
W ramach realizowanego w prudnickim areszcie programu osadzeni wraz z kierownikiem działu penitencjarnego oraz wychowawcą zwiedzili Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznać się z historią obozu w Łambinowicach oraz zwiedzić Cmentarz Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach, Stary Cmentarz Jeniecki, a także zrekonstruowany barak Stalagu 318/VIIIF. Zwiedzili stałe ekspozycje muzeum, obejmujące całokształt problematyki jenieckiej okresu II wojny światowej oraz dzieje obozów w Lamsdorf (dzisiejsze Łambinowice).
W bieżącym roku, w ramach części edukacyjnej dla skazanych biorących udział w Programie Readaptacji Społecznej ZIKARON – PAMIĘĆ, planowany jest wyjazd do Muzeum Auschwitz – Birkenau, który ma przypaść na przełom miesięcy: październik – listopad, czyli czas po zakończeniu prac porządkowych na Cmentarzu Żydowskim w Białej.
Edukacja historyczna w prudnickim areszcie realiowana jest w wymiarze wieloaspektowym. To nie tylko forma poznania i utrwalenia historii, której jesteśmy częścią. Jej zadaniem jest przestroga przed totalitaryzmem, uciskiem oraz tragicznym losem, który w tym czasie człowiek zgotował człowiekowi. Tego typu zajęcia, dla niektórych skazanych są nierzadko pierwszymi, kiedy osobiście zwiedzając miejsce pamięci, przekonują się, jak okrutna dotyczy nas przeszłość.