Opole: Trudna historia im nie przeszkadza. Młodzi Polacy, Ukraińcy i Niemcy razem

Rozmawiają skomplikowanej historii, poznają swoje narody i uczą się tolerancji – młodzi ludzie z Polski, Niemiec i Ukrainy uczestniczą w kolejnym już spotkaniu międzynarodowym w Opolu. Spotkanie jest formą obozu młodzieżowego, którego jednym z celów jest m.in. sprzątanie cmentarzy. Oprócz tego poznają się nawzajem zwiedzając Opolszczyznę i wyjeżdżając poza region.

To już XXI edycja Obozu Młodzieżowego, która jest formą współpracy województwa opolskiego, Nadrenii Palatynatu i partnerów z Ukrainy z obwodu iwanofrankiwskiego. Młodzi ludzie spędzają na Opolszczyźnie dwa tygodnie. Pomagają w uprzątnięciu terenu cmentarza jenieckiego w dawnym obozie w Łambinowicach.

- Jestem tu drugi raz i uważam, że te spotkania to dobra forma poznania historii lokalnej, ale i innych kultur czy narodów – mówi Mateusz Wagner, student z Wrocławia, mieszkający w Opolu. – Te aspekty historyczne są często bolesne, ale to nie przeszkadza w naszych kontaktach. Poznajemy siebie nawzajem – mówi Mateusz.

Grupa uczestników obozu liczy 24 osoby, w tym czterech Polaków. Oprócz prac porządkowych na cmentarzu, młodzi ludzie poznają Opolszczyznę, ale wyjeżdżają też do Wrocławia czy Krakowa.

Wśród uczestników jest też Eugenia z Ukrainy, pięknie mówiąca po polsku. – Moja znajomość języka wynika po prostu z ciekawości i chęci poznania różnych języków, bo nie mam korzeni polskich. Reprezentuję Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego z Iwano-frankiwska. Tu w obozie rozmawiając z rówieśnikami mówimy, że chcemy pamiętać o przeszłości, ale chcemy też się rozwijać, zmieniać sytuację jaka jest teraz i mówić o przyszłości – mówi Eugenia.

Podobne zdanie ma 21 letni Jonas z Niemiec, uczestniczący w projekcie. Na koszulce ma napis "Work for Peace".

- Często mówimy o pojednaniu narodów i to jest takie górnolotne. Ale stojąc nad tym grobem zdajemy sobie sprawę, że tu chodzi o konkretne osoby, które zginęły. Problematyka historyczna nie jest barierą. Rozmawiamy też na aktualne tematy polityczne, np. z ludźmi z Ukrainy, od których dowiadujemy się, jak ta polityka wygląda z ich strony. My znamy historię, chętnie podejmujemy tematy historyczne i nasze zdania nie są rozbieżne, ponieważ wiemy jak zadbać o to w przyszłości, by nigdy więcej nie było takich konfliktów - mówi Jonas.

W tym roku obóz potrwa do 14 sierpnia. Dziewiątego sierpnia młodzież weźmie udział w "Święcie Pamięci", odbywającym się tradycyjnie pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach.


Źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/opole/opole-trudna-historia-im-nie-przeszkadza-mlodzi-polacy-ukraincy-i-niemcy-razem/mv8zs8

wstecz