Ogólnopolski zjazd rodzin jenieckich w Warszawie

21 października 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyło się spotkanie rodzin jenieckich z II wojny światowej organizowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował wiceprezes Marcin Łada.

Zgromadzonych przywitali: Tomasz Morawski - naczelnik Przystanku Historia oraz dr Rafał Leśkiewicz, reprezentujący Jarosława Szarka, prezesa IPN, dr Violetta Rezler-Wasielewska - dyrektor CMJW oraz Paulina Florjanowicz - dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Seminarium prowadziła prof. dr hab. Danuta Kisielewicz.

Przedstawione referaty poświęcone były tematyce jenieckiej. Referat wprowadzający wygłosił prof. dr hab. Wojciech Chlebda z Uniwersytetu Opolskiego – lingwista, syn por. Stanisława Chlebdy, jeńca Oflagu II C Woldenberg. Odwołując się do własnych doświadczeń, a także teorii omówił rolę pamięci rodzinnej w kształtowaniu pamięci zbiorowej. Z kolei dr Anna Czerner rozważała, jaki wpływ na życie świadków wydarzeń oraz ich rodzin wywarła niewola. W dalszej części seminarium zaprezentowane zostały różnorodne działania Centralnego Muzeum Jeńców wojennych w Łambinowicach Opolu, służące podtrzymywaniu pamięci o indywidualnych i zbiorowych losach jeńców. Kolejne referaty wygłosili pracownicy naukowi muzeum: Bartosz Janczak, który opowiadał o swojej książce dotyczącej płk. Juliana Janowskiego, Iwona Cichoń z Archiwum i Piotr Jędorowicz z Działu Zbiorów i Konserwacji oraz dr Anna Wickiewicz i Sebastian Mikulec z Działu Edukacji i Wystaw. W ostatnich wystąpieniach Magdalena Kruk-Kuchcińska z Sekcji Komunikacji i Wizerunku oraz zastępca dyrektora CMJW, dr Renata Kobylarz-Buła przedstawiły możliwości, jakie daje osobom zainteresowanym losami jeńców wojennych, platforma internetowa Stacja Integracja.

Podczas spotkania wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada przekazał na ręce dyrektor CMJW Violetty Rezler-Wasielewskiej wspomnienia ppor. Stanisława Kicka mieszkańca gm. Stare Babice, który walczył m.in. w obronie Modlina i Borzęcina Dużego, a później był jeńcem wojennym Stalagu 1B Hehonstein (niedaleko Olsztynka, w dzisiejszej m. Królikowo).

Spotkanie było wspaniałą okazją do rozmów o oflagach, w których przebywali m.in. oficerowie rezerwy, w tym o Murnau, o którym opowiadało kilku uczestników uroczystości. Prezentujemy naszym czytelnikom także list jeniecki z Murnau pokazywany przez prof. Piotra Węgleńskiego. Tematyka ta jest nam bardzo bliska bowiem ZOR RP miał swój udział w powstaniu tablic upamiętniających polskich oficerów przed Oflagiem VII B w Murnau i na cmentarzu, w polskiej kwaterze wojennej, w tej miejscowości. W Murnau przebywał także mjr. Jacek Decowski obrońca Reduty Babice, którego postać od lat upamiętniamy i stale zbieramy informacje na jego temat.


Źródło:
https://www.zorrp.org/spotkania/1328-ogolnopolski-zjazd-rodzin-jenieckich-w-warszawie

wstecz