Nagrody im. Karola Miarki dla popularyzatorów kultury wręczone. Kto został laureatem w 2018 roku?

Dr Violetta Rezler – Wasielew­ska, Janusz Jerzy Wójcik i ks. prof. Piotr Maniurka zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Karola Miarki z województwa opolskiego. Nagrody przyznawane przez marszałków województw opolskiego i śląskiego wręczono w środę w Teatrze Kochanowskiego w Opolu.

Nagrodą honorowane są osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do upowsze­chniania kultury i nauki Opolszczyzny, wnoszące trwałe wartości humanistyczne do kul­tury narodowej w myśl idei propagowanych przez Karola Miarkę.

Janusz Jerzy Wójcik od lat jest niestrudzonym organizatorem i aktywistą społecznym ruchów wolnościowych i obywatelskich. Ważne miejsce w historii regionu zajął jako inicjator, założyciel i przewodniczący ruchu społeczno–obywatelskiego pn. Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny w latach 1997 – 2002. Jego zasługą było zmobilizowanie społeczności opolskiej do skutecznej obrony samodzielności administracyjnej województwa. Pamiętane do dzisiaj są takie działania Komitetu jak oflagowanie w żółto – niebieskich barwach województwa, przepasanie żółto–niebieską szarfą Pomnika Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego przy Placu Wolności w Opolu, manifestacje społeczne pod hasłem „Brońmy swego Opolskiego”, zbieranie tysięcy podpisów pod rezolucjami w obronie województwa, które OKOOP przekazywał do najważniejszych instytucji i osób w państwie.

Ks. prof. Piotr Maniurka od 1984 roku jest dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Opolu oraz duszpasterzem środowisk twórczych. Ma na koncie wiele artykułów z zakresu historii sztuki i ochrony zabytków. Odznaczony m.in. Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” oraz Brązowym i Srebrnym Medalem „Gloria Artis”. Z jego inicjatywy przekazano do konserwacji wiele cennych obiektów zabytkowych i dzieł sztuki kościelnej, które zachowały się do naszych czasów na terenie Śląska Opolskiego. Doprowadził do wyeksponowania w Muzeum Diecezjalnym w Opolu bardzo cennych dzieł sztuki. Muzeum to także galeria współczesnej sztuki sakralnej i ważny ośrodek edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży oraz życia kulturalnego regionu.

Dr Violetta Rezler – Wasiele­wska jest historykiem, dyrektorem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambi­nowicach–Opolu. To inicjatorka i organizatorka wielu przedsięwzięć muzealnych i kulturalnych, autorka prac naukowych i popularnonaukowych, dotyczących przede wszystkim problematyki jenieckiej w latach II wojny światowej, historii obozu w Łambino­wicach i edukacji w miejscach pamięci. Laureatka m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, srebrnego medalu „Opiekun Miejsc Pamięci” i medalu ,,Pro Patria”. Bierze udział w pracach różnych organizacji: opolskich oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia Naukowego Instytut Śląski, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców, a także Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Opolu.

Nagroda im. Karola Miarki przyznawana jest od 1983 r., a od 2006 wspólnie przez marszałków: śląskiego i opolskiego.

Patron nagrody to wybitny górnośląski działacz narodowy, społeczny i oświatowy, a także publicysta, pisarz, księgarz i wydawca, trybun polskiego ludu na Śląsku.

wstecz