Lekcja historii

Żywa lekcja historii

Jak co roku i tym razem uczniowie naszego gimnazjum licznie odpowiedzieli na zaproszenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, którego celem był spektakl teatralny pt." Przerzucane słowa w reż. Andrzeja Czernika i wykonaniu aktorów Teatru Eko Studio w Opolu.

Przedstawienie odbyło się baraku byłego Stalagu 318\VIII F (34), którego jeńcami byli Powstańcy Warszawscy z 1944 roku. Spektakl dofinansowany został w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotra Glińskiego.

Po przedstawieniu, które opowiadało o pobycie i przeżyciach Powstańców na terenie Stalagu 344 Lamsdorf, mogliśmy spotkać się ze świadkiem historii i byłym jeńcem Stalagu, Panem Bronisławem Raczyńskim "Szubielą', który w czasie walk w Warszawie w sierpniu 1944 roku był zaledwie dziewiętnastoletnim młodym człowiekiem.

Urodzony w 1925 roku w momencie wybuchu wojny miał czternaście lat, fakt ten zbliżył go do uczniów gimnazjum, którzy uczestniczyli w spotkaniu, gdyż mogli się identyfikować z "Szubielą". Bohater spotkania służył w batalionie "Zaremba- Piorun", który walczył na terenie Śródmieścia Południe. O sylwetce Pana Bronisława Raczyńskiego można dowiedzieć się więcej, wchodząc na stronę programu BohaterON link>> . Był on także jedną z osób, do której pisaliśmy kartkę w ramach akcji "Napisz Kartkę do Powstańca", w której brały udział klasy II a i III d pod opieką Pań: Doroty Golanowskiej- Ptak i Mirosławy Rajczyk.

"Szubi ela" opowiedział nam o swoich przeżyciach z Powstania, dwutygodniowego pobytu w Lamsdorf, o próbach ucieczek z obozów jenieckich na terenie Niemiec i o swojej powstańczej sympatii, czym wzbudził duże zainteresowanie wśród dziewcząt, które uczestniczyły w spotkaniu ze świadkiem historii. Ten ponad dziewięćdziesięcioletni mężczyzna zachował pogodę ducha, radość życia i jednocześnie pamięć o grozie tamtych dni. Poprosił, byśmy robili wszystko, aby wojna się nie powtórzyła, by szukać w ludziach tego, co łączy, a nie dzieli. Spotkanie zakończyło się serdecznymi podziękowaniami ze strony uczniów i opiekunek. Nie obyło się także bez łez.

Spotkania ze świadkami historii mają u nas w gimnazjum swoje stałe miejsce, podobnie jak współpraca z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu, skutkiem czego 7 czerwca 2016 roku Pani Dorota Golanowska- Ptak występowała na XII sesji edukacyjnej pt." Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej". Nauczycielka opowiadała o swoich doświadczeniach związanych z wizytami i lekcjami prowadzonymi w miejscach pamięci narodowej, w tym także w Muzeum w Łambinowicach, budowaniu postaw społeczeństwa demokratycznego.

Organizatorkami wyjazdu były Panie: Dorota Golanowska- Ptak i Mirosława Rajczyk.


Źródło:
http://gimnazjum-nr2.pl/content/view/712/33/

wstecz