„Igrzyska za drutami”

Puchar z menażek, sztandar olimpijski z prześcieradła, dziesiątki unikatowych zdjęć. Pamiątki po igrzyskach urządzanych przez jeńców  w latach 1940 i 1944, od wczoraj, w ramach niezwykłej wystawy, dostępne są w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.

Inicjatywę przywrócenia pamięci o obozowych zawodach organizowanych w latach olimpijskich w Stalagu XIII A Nürnberg-Langwasser oraz w oflagach II C Woldenberg (Dobiegniew) i II D Gross Born (Borne Sulinowo) -  tym mało znanym wycinku historii wojny i ludzkiej niezłomnści, podjęło  Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które przygotowaną z pomysłem ekspozycję udostępnia opolskim widzom do końca czerwca.

Jak ujęła dyrektor CMJW dr Violetta Rezler-Wasielewska Mimo, że zawody te nie posiadały oprawy i rozmachu igrzysk organizowanych w czasie pokoju i nigdy nie zostały za nie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, niosły ze sobą to samo ważne przesłanie, które w latach II wojny światowej brzmiało jeszcze mocniej i bardziej wymownie. Było protestem jeńców przeciwko bezsensowności wojny i militarnej rywalizacji narodów.

Współorganizatorem opolskiej wystawy jest dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizoterapii Politechniki Opolskiej – dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO.


Źródło:
https://wu.po.opole.pl/igrzyska-za-drutami/

wstecz