Gdzie nietoperze zimują…
Na terenie dawnego poligonu w Łambinowicach stworzono miejsce zimowania dla nietoperzy. Projekt „Hiber-akcja” w Łambinowicach polegał na adaptacji starego, przedwojennego zbiornika na wodę na ten właśnie cel. Projekt realizowało Partnerstwo Borów Niemodlińskich.
Nietoperze to zagrożony gatunek. Najbliższe hibernakula, miejsca zimowania tego gatunku w województwie opolskim znajdowały się dotychczas na fortach nyskich, w Górach Opawskich, okolicach Góry św. Anny i zabudowie poprzemysłowej Kędzierzyna-Koźla. Poszukiwanie miejsca, w którym można stworzyć takie miejsce na terenie działalności Partnerstwa Borów Niemodlińskich było odpowiedzią na sygnały lokalnych pasjonatów historii. Przeprowadzono w związku z tym wstępne rozpoznanie potencjalnych miejsc zimowania nietoperzy w zachowanych podziemiach zabudowy poligonowej w Łambinowicach. Wytypowano optymalny – dawny zbiornik na wodę pochodzący z lat trzydziestych minionego wieku.
Nadleśnictwo Tułowice i wojewódzki konserwator zabytków w Opolu wyrazili pozwolenie na prowadzenie prac. Latem uczestnicy projektu wynieśli z dna zbiornika ogromną ilość śmieci, gruz i inne odpady, jakie przez lata zgromadziły się we wnętrzu przyszłego zimowiska. Prace były o tyle ciężkie, że odpady trzeba było wyciągać z głębokości około 3 metrów. Pomocą służyli pracownicy oddelegowani przez Urząd Gminy w Łambinowicach. W akcję włączyło się także Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Pracownicy muzeum wraz z archeologami, antropologami i innymi naukowcami, biorący jednocześnie udział w badaniach terenowych. Dzięki temu stary zbiornik na wodę został zinwentaryzowany i pomierzony, a wynoszone odpady zostały sprawdzone pod kątem archeologicznym i ewentualnej obecności w nich niewybuchów. - Nie byłoby całej akcji gdyby nie Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, pomysłodawca i opiekun projektu. Naukowiec z krwi i kości, który z taką samą pasją o nietoperzach opowiada, co fizycznie na ich rzecz pracuje – mówi Daniel Podobiński z PBN. - Grzegorz w przerwach między zapełnianiem wiadra zalegającymi w zbiorniku odpadami, a wyciąganiem ich na powierzchnię, opowiadał nam przeróżne ciekawostki przyrodnicze i rozwiązania stosowane w ochronie nietoperzy.
We wrześniu do zbiornika weszła specjalistyczna firma, która zajęła się montażem skrytek dla nietoperzy zimujących wewnątrz zbiorników, systemów podnoszących wilgotność powietrza oraz kraty zabezpieczającej zimowisko. Dodatkowo na drzewach przy zbiorniku zamontowano budki lęgowe dla tych latających ssaków, a miejsce zimowania nietoperzy oznaczono tablicą informacyjną.
Projekt był współfinansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego.
Źródło:
https://nowinynyskie.com.pl/artykul/gdzie-nietoperze-zimuja/1385338