Dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki

16 października 2017 r. w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu odbyła się sesja popularnonaukowa: Tadeusz Kościuszko – refleksje w dwusetną rocznicę śmierci 15.10.1817 r. - 15.10.2017 r. Sesję przygotowała Dyrekcja Szkoły i uczniowie klas trzecich oraz czwartych pod kierunkiem Dariusza Dzionka, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie. W przedsięwzięciu wzięli udział dyrektorzy opolskich szkół średnich i delegacje uczniów, z nauczycielami historii.

Na wstępie Dyrektor Szkoły mgr Dariusz Dobrowolski przedstawił w zarysie sylwetkę Naczelnika. Później uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół Elektrycznych zaprezentowali ,,wywiad" z Patronem Szkoły. W rolę Tadeusza Kościuszki wcielił się Krzysztof Toch z klasy 3 AT, natomiast dziennikarzem był Kacper Mazur z klasy 3 FT. ,,Rozmowa" z Naczelnikiem Kościuszką została znakomicie przygotowana, uczniowie odegrali swoje kwestie profesjonalnie, wzbudzając uznanie wszystkich uczestników sesji. Następną sekwencją była prezentacja Marka Koja, Szymona Książka i Mateusza Drobiny z klasy IV DT Zespołu Szkół Elektrycznych: Tadeusz Kościuszko 1746-1817. Bohater polski i amerykański. Z kolei Julia Stróżyk i Dawid Warzocha z klasy 1a Zespołu Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego-Grota w Opolu omówili prezentację na temat reform skarbowych w okresie Insurekcji Kościuszkowskiej. Należy podkreślić, że uczniowie Elektryczniaka i Ekonomiczniaka nie tylko sprostali zadaniu, ale także przedstawili problematykę kościuszkowską interesująco i wieloaspektowo.

Na szczególną uwagę zasługują wystąpienia zaproszonych gości, historyków opolskich, pracowników uczelni oraz instytucji kultury: dr hab. Marka Białokura z Uniwersytetu Opolskiego, dr Doroty Kurpiers z Politechniki Opolskiej i dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, Dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Dr Dorota Kurpiers omówiła mało znany fakt: Echa powstania kościuszkowskiego w prasie niemieckiej. Dr Violetta Rezler - Wasielewska, Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu w prelekcji Krzepiąca moc bohatera. ,,Jeniec Polak" o obchodach setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki zajęła się tematyką polskiej prasy jenieckiej wydawanej we Francji w latach I wojny światowej. Jeniec Polak to właśnie przykład takiego periodyku. Chodziło o jeńców-Polaków z armii niemieckiej, przebywających w niewoli francuskiej. Dr Dariusz Dzionek z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu zaprezentował problem upamiętnienia Patrona Szkoły w numizmatyce polskiej (na banknotach i monetach) . Dr hab. Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego, bardzo szczegółowo, ale w przystępnej formie wyjaśnił, dlaczego Tadeusz Kościuszko jest bohaterem uniwersalnym. Jego wystąpienie: 200 lat na piedestale. Jak powstała i kształtowała się legenda Tadeusza Kościuszki? było jednocześnie znakomitym podsumowaniem całej sesji. W przerwach między referatami uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych przedstawili w 3 częściach film- sondaż uliczny : Co na temat Tadeusza Kościuszki wiedzą mieszkańcy Opola? Niestety, rezultaty nie są budujące. Zarówno młodzież, jak i dorośli oraz ludzie starsi (z nielicznymi wyjątkami) mają- mówiąc najdelikatniej- dość mgliste pojęcie o tym, kim był i czego dokonał Kościuszko. Dzięki uczniom i zaproszonym gościom udało się przedstawić tematykę kościuszkowską w sposób niebanalny i nowatorski. Należy szukać nowych, atrakcyjnych wątków i rozwiązań dydaktycznych, które przybliżą młodzieży postać Naczelnika. W pełni się to udało, w związku z tym sesja spełniła swoje zadania edukacyjne.


Źródło:
http://elektryk.opole.pl/z-zycia-szkoly/1988-dwusetna-rocznica-smierci-tadeusza-kosciuszki#

wstecz