Centralne Muzeum Jeńców Wojennych po remoncie
Zakończono przebudowę siedziby Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Mieszczący się w zabytkowym budynku obiekt po trwających trzy lata pracach został dostosowany do potrzeb zwiedzających.
Siedziba Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych mieści się w centrum Opola w budynku, który powstał prawdopodobnie w XVIII w. Początkowo mieściła się w nim słodownia, a w czasach hitlerowskich placówka niemieckiej policji politycznej – gestapo.
Jak powiedziała rzecznik CMJW Magdalena Kruk-Kuchcińska, dzięki trwającym trzy lata pracom udało się nie tylko wyposażyć budynek w nowoczesną infrastrukturę techniczną, ale też polepszyć warunki zwiedzania obiektu.
Mamy już windę dla niepełnosprawnych, a budynek został uzbrojony w nowoczesne sieci informatyczne, monitoring, klimatyzację i oświetlenie. Dzięki przebudowie zwiedzający po wejściu do muzeum mogą już przejść do dwóch sal wystawowych bez konieczności przechodzenia przez kolejne budynki. Co jest ważne dla muzeum, wzbogaciliśmy się o archiwum wyposażone w specjalistyczne, bezpieczne szafy, w których możemy przechowywać nasze zbiory – powiedziała.
Koszt modernizacji budynku muzeum wyniósł 2,1 mln złotych. Pokryły go pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Unii Europejskiej i z samorządu województwa. Władze muzeum przygotowują się także do modernizacji budynku w części muzeum na terenie dawnego stalagu w Łambinowicach, której koszt oszacowano na około 12 mln złotych.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach zostało założone w 1964 r. w celu badania losów jeńców wojennych II wojny światowej i obozów jenieckich w Lamsdorf (obecnie Łambinowice), gdzie w czasach wojny francusko-pruskiej i wojen światowych więziono setki tysięcy żołnierzy armii walczących z Niemcami. W stalagu Lamsdorf przetrzymywano także powstańców warszawskich i ludność cywilną Warszawy po upadku powstania w 1944 r.
Źródło:
https://niezalezna.pl/271178-centralne-muzeum-jencow-wojennych-po-remoncie