Zapraszamy do udziału w wakacyjnym cyklu „Historia z bliska. Lato w muzeum”

„Historia z bliska. Lato w muzeum” to cykl interesujących zajęć, łączących elementy histo­ryczne, artystyczne a także przyrodnicze, które organizujemy w okresie wakacyjnym. Do udziału w nich zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych oraz całe rodziny zainteresowane ak­tywnym pozna­waniem historii i współczesnego stanu Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach oraz samego Muzeum.

W Łambinowicach zapraszamy najmłodszych do udziału w warsztatach historyczno-fotograficzne pt. Hi­storia ukryta w starej fotografii, podczas których dzieci będą miały okazję zapoznać się z wy­branymi zagad­nieniami historycznymi, poprzez kontakt ze źródłem historycznym. Będą nim archiwalne fo­tografie znajdujące się w zbiorach Muzeum. W toku zajęć uczestnicy wykonają własne zdjęcia obiek­tów historycznych, znajdujących się na terenie Miejsca Pamięci Narodo­wej w Łambinowicach. Najlepsze prace zo­staną opublikowanie na wi­trynie internetowej mu­zeum. Starszym dzieciom i młodzieży proponujemy udział w warsz­tatach historyczne pt. Sport w warunkach zagrożenia (1939–1945), podczas których uczestniczy dowiedzą się, jakie znaczenie miała aktywność sportowa dla jeńców wojennych, izolowa­nych w obozach Wehrmachtu w la­tach 1939–1945. Wszystkim chętnym, a w szczególności ro­dzinom proponujemy zwiedzanie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach rowerami, wzdłuż ścieżki historyczno-przyrodniczej, która umożliwia zapoznanie się zarówno z unikalnymi zabytkami, jak również z bogactwem lokalnej przyrody. 

W Opolu proponujemy dzieciom i młodzieży udział w warsztatach historyczno-plastycznych pt. W trosce o przetrwanie. Sztuka w niemieckich obozach jenieckich (1939–1945).Inspiracją do ich zorganizowania stała się twórczość Branko Kovačevica serbskiego malarza, rzeźbiarza i pisarza, którego portrety powstałe w obozach jenieckich prezentowane są na wystawie czasowej pt. Pomeranja. Serbscy jeńcy wojenni w II Okręgu Wehrmachtu 1941–1945 w naszej siedzibie w Opolu. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać tajniki powstawania dzieł sztuki w czasie i warunkach temu niesprzyjających: w obozach jenieckich Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Poznając warunki życia w niewoli żołnierzy polskich, serbskich, radzieckich czy brytyjskich, młodzi ludzie spróbują odpowiedzieć na ważne pytania: jakie znaczenie miała sztuka w warunkach zniewolenia? Z jakimi trudnościami mierzyli się artyści w obozach jenieckich? Jakich informacji dostarczają nam dzieła, które powstały w niewoli? Po części historycznej ich uczestnicy spróbują wyrazić swoje przemyślenia i emocje, tworząc własne prace malarskie.

Chęć udziału w zajęciach muzealnych należy zgłaszać: w Łambinowicach – w Dziale Edukacji i Wystaw, tel.  77 43 43  475, e-mail: w Opolu – w Sekcji Komunikacji i Wizerunku, tel. 77 45 37 872, e-mail: z dopiskiem „Historia z bliska. Lato w muzeum”.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Pobierane są wyłącznie opłaty za wynajem rowerów oraz za zwiedzanie wystaw i miejsca pamięci z przewodnikiem (zgodnie z cennikiem dostępnym na stronie Muzeum: http://www.cmjw.pl/zwiedzanie/).

Serdecznie zapraszamy!

wstecz