
Aktualności
Za nami muzealne spotkanie Londyn–Łambinowice
Ostatnie w 2021 r. „Łambinowickie Spotkanie Muzealne” zostało zorganizowane hybrydowo. W środowy wieczór (1 grudnia br.), Maggie Brookes, autorka książki Żona więźnia połączyła się z nami z Londynu, a „na żywo” dyskutować z nią mogli zarówno odbiorcy zgromadzeni w Muzeum, jak i ci obserwujący wydarzenie na Facebooku.
Za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams uczestników wydarzenia przywitała dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW, przypominając ideę tego cyklu spotkań. Przez kolejne kilkadziesiąt minut trwała rozmowa pomiędzy dr Anną Wickiewicz, kierownikiem Działu Edukacji i Wystaw CMJW a dr Maggie Brookes, powieściopisarką i główną bohaterką wydarzenia. Ważną w tym przypadku funkcję tłumacza języka angielskiego (oraz polskiego) pełnił Filip Nowicki.
Rozmowa zaczęła się od prezentacji życia codziennego brytyjskich jeńców wojennych w Lamsdorf w latach II wojny światowej. Być może jednym z nich był kapral Bill King – bohater powieści, który z pomocą współtowarzyszy niewoli miał ukrywać w obozie jenieckim Lamsdorf swoją czeską żonę, Izabellę. To wokół ich obozowych i powojennych losów osnuta jest fabuła powieści. Maggie Brookes przygotowując się do jej napisania zebrała dostępne źródła historyczne, odwiedziła miejsca w Polsce i w Czechach, w których toczy się akcja książki, oraz sięgnęła do opinii ekspertów, w tym także pracowników CMJW. Zgromadzone fakty i wyobraźnia autorki przyniosły efekt w postaci książki, która została przetłumaczona już na 5 języków i wydana w 10 krajach. Swoją powieść Maggie Brookes zadedykowała ojcu, Alfredowi Arthurowi Brookes, który w latach II wojny światowej był przetrzymywany w niemieckim obozie jenieckim w Austrii.
Zachęcamy do obejrzenia filmowego zapisu spotkania, dostępnego tutaj i zapoznania się z wieloma innymi faktami dotyczącymi powieści. Polecamy także lekturę Żony więźnia. Można ją zakupić np. poprzez stronę Wydawnictwa Kobiecego.