
Aktualności
Wystawy Muzeum podróżują w Polsce
Oferta naszych mobilnych wystaw wypożyczanych muzeom oraz innym instytucjom kultury, nauki i oświaty, jest bogata i zróżnicowana. Dobrze ilustruje to obecna sytuacja: trzy różne ekspozycje prezentowane są w trzech polskich miastach.
W Toruniu gości wystawa „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR”. Niedawno, bo 20 marca br., na zaproszenie Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stanęła ona w przestronnym holu Collegium Humanisticum. Jej otwarcie wzbudziło duże zainteresowanie, szczególnie, że wydarzeniu towarzyszyły wystąpienia toruńskich badaczy: wykład wygłosiła dr hab. Małgorzata Grupa, prof. UMK, ponadto głos zabrali dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK oraz prof. dr hab. Lubow Żwanko.
Z kolei w zupełnie innym rejonie kraju dzięki zainteresowaniu Muzeum Ziemi Sądeckiej miłośnicy historii mają możliwość zapoznania się z wystawą „Kocham, do zobaczenia…”. Cieszy fakt, że nasz partner zdecydował się prezentować wystawę łącznie z licznymi muzealiami, które z pewnością podnoszą wartość całej ekspozycji w odbiorze zwiedzających – mieszkańców Nowego Sącza i turystów.
Trzecia wystawa, efekt współpracy Muzeum z zespołem archeologów pod kierownictwem dr. Dawida Kobiałki, dostępna jest w Europejskim Centrum Pamięć Edukacja Kultura, na terenie byłego Stalagu VIII A Görlitz. Odbiorcy ekspozycji „Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci” mają dodatkowo do dyspozycji film w reżyserii Daniela Frymarka, ukazujący poszczególne etapy projektu realizowanego w łambinowickim Miejscu Pamięci.