Aktualności
Wystawa „Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej” w Sandbostel i Mińsku Mazowieckim
Ekspozycja obecnie prezentowana jest w dwóch miejscach: w kraju – w Mińsku Mazowieckim oraz za granicą – w Sandbostel, a jej pokaz związany jest z obchodami 80. rocznicy powstania warszawskiego.
Wernisaż wystawy w Mińsku Mazowieckim odbył się 1 sierpnia o godz. 19:00 w Muzeum Ziemi Mińskiej Dziale 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Podczas wydarzenia dr Michał Jakubik z Działu Edukacji naszego Muzeum wygłosił prelekcję o niewoli powstańców warszawskich. Ekspozycja Koniec i początek… prezentowana w Mińsku Mazowieckim to wystawa plenerowa i można ją obejrzeć do końca września.
Otwarcie niemieckojęzycznej wersji tej wystawy w położonym na północy Niemiec Sandbostel nastąpiło 30 lipca. Przybyłych na wernisaż gości przywitał dyrektor Miejsca Pamięci Obóz Sandbostel Andreas Ehresmann, a wprowadzenia historycznego, po którym odbyło się wspólne zwiedzanie wystawy, dokonał Jan Dohrmann. Ekspozycja umieszczona jest w sali Bernarda Le Godaisa w powojennym katolickim kościele> Będzie ją tam można oglądać do końca września.
Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej ukazuje losy kilkunastu tysięcy powstańców warszawskich: mężczyzn, kobiet, młodzieży, którzy po upadku zrywu trafili do obozów jenieckich. Oglądający mogą poznać ich rzeczywistość obozową, a także niektórych z nich, chociażby kpt. dr Jadwigę Beaupré – wyjątkową lekarkę, która z oddaniem służyła potrzebującym opieki medycznej współjeńcom, czy rtm. Witolda Pileckiego – „ochotnika do Auschwitz”, którego pobyt w niewoli niemieckiej jest mniej znanym faktem z jego życia.
Zapraszamy do zwiedzania!
Fot. M. Jakubik i Z. Kramczyński/CMJW oraz Andreas Ehresmann i Ralf G. Poppe/Muzeum w Sandbostel.