Współpraca Muzeum ze Strażą Graniczną 

W wyniku porozumienia ze Śląskim Oddziałem Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego nasze Muzeum od 7 do 24 kwietnia br. realizuje cykl spotkań edukacyjnych dla pracowników wszystkich placówek Oddziału. 

Inicjatywa współpracy wyszła od chor. Martyny Załęskiej, Pełnomocnik Komendanta Śląskiego Oddziału SG ds. Ochrony Praw Człowieka, Równego Traktowania i Etyki Zawodowej. Pomysł został przez Muzeum przyjęty z dużą aprobatą, jako że dobrze wpisuje się w misję naszej instytucji. Opracowany przez dr. Piotra Stanka i dr Annę Czerner dwugodzinny wykład pt. „Przemoc i jej konsekwencje: spojrzenie historyczno-społeczne" nie tylko przybliża najbardziej drastyczne realia obozów jenieckich z czasów II wojny światowej, ale również niesie przestrogę co do powtarzalności mechanizmów społecznych prowadzących do eskalacji przemocy i w rezultacie do zbrodni wojennych. Stąd też prelegenci zdecydowali się poruszyć zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi, które rozgorzały również po 1945 r. 

Pierwszy wykład odbył się w macierzystej placówce śląskiej Straży Granicznej, czyli w Raciborzu. Miał charakter pilotażu, dlatego autorzy materiału edukacyjnego wystąpili wspólnie, kolejne zaś są realizowane już w formule jednoosobowej. W placówkach w Bielsku-Białej oraz Rudzie Śląskiej była dr Anna Czerner, natomiast ze strażnikami w Sosnowcu i Katowicach-Pyrzowicach spotkał się dr Piotr Stanek. Przed nami jeszcze dwa spotkania: w Opolu oraz Częstochowie. 

Z naszej perspektywy uważamy, że inicjatywę należy uznać za udaną, jesteśmy przyjmowani przez komendantów SG z dużą przychylnością i zaciekawieniem, a przez słuchaczy z uwagą i otwartością.  

Fot. https://www.slaski.strazgraniczna.pl

wstecz