Wernisaż wystawy o Szkole Młodszych Ochotniczek – relacja

W ramach współpracy z Muzeum Pana Tadeusza, Oddziałem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, otworzyliśmy 12 marca br. w opolskiej siedzibie Muzeum wystawę „Tam, gdzie stoimy, świeci słońce”. Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942–1948)”. 

Ekspozycja przybliża losy uczennic placówki, której powołanie w 1942 r. przez gen. Władysława Andersa, było wydarzeniem bez precedensu, ponieważ systemową opiekę nad dziećmi i młodzieżą roztoczyło wówczas wojsko. W pierwszej kolejności ewakuowanym z północy ZSRR małoletnim ofiarom sowieckiego totalitaryzmu udzielono pomocy medycznej i zaspokojono podstawowe potrzeby, dając dach nad głową i wyżywienie. Na tym jednak nie poprzestano, zająwszy się w trybie natychmiastowym także edukacją dzieci, często sierot i półsierot, które dzięki tej opiece otrzymały szansę na diametralną odmianę losu. Beneficjantami pomocy byli zarówno chłopcy (dzięki szkołom junaków), jak i dziewczynki i to właśnie im – uczennicom Szkoły Młodszych Ochotniczek poświęcona jest wystawa. 

Jej otwarcie wzbudziło duże zainteresowanie. Nim kuratorka wystawy dr Joanna Hytrek-Hryciuk oprowadziła zgromadzonych po ekspozycji, odbyło się spotkanie ze świadkami historii –absolwentkami SMO, które chętnie i ze swadą opowiedziały o swoich szkolnych doświadczeniach. Po wprowadzeniu dyrektor Muzeum, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej głos zabrały przedstawicielki współorganizatorek: Danuta Szeliga oraz Małgorzata Kamecka, następnie zaś przybyła z Londynu Alicja Szkuta – córka byłej komendantki Szkoły i prezeska Towarzystwa byłych uczennic, wychowawców i przyjaciół Szkoły Młodszych Ochotniczek, ponadto byłe uczennice: Waleria Luro (łącząc się telefonicznie z Londynu) i Zofia Szczęsnowicz-Sołowij.

Spośród wielu zapadających w pamięć uwag, które usłyszeliśmy podczas wernisażu, przytoczymy jedną akcentującą największą w opinii autorki tych słów, Zofii Szczęsnowicz-Sołowij (po wojnie znanej wrocławskiej architekt), wartość Szkoły Młodszych Ochotniczek: „To, co we mnie wpoiła szkoła, to co szkole zawdzięczam, to jest to, że relacje między ludźmi powinny być pozytywne, powinniśmy szukać porozumienia [...] i od tego zależy nasze dobre życie”. 

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach pracy opolskiej placówki Muzeum przy ul. Minorytów 3, czyli 8.00–17.00, od poniedziałku do piątku.

Zapraszamy! 

wstecz