Uroczystości rocznicowe w Miejscu Pamięci – relacja

Celebrowana 6 października 79. rocznica przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf wzbudziła szczególnie duże zainteresowanie reprezentantów regionalnych oraz ogólnokrajowych instytucji i gremiów politycznych, a także osób prywatnych, w tym licznie zgromadzonej młodzieży licealnej. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Po odegraniu przez kompanię honorową Wojska Polskiego hymnu państwowego, do mikrofonu podeszli przedstawiciele środowiska powstańców warszawskich: Helena Kamerska, a następnie Stanisław Wołczaski. Po przemowach kombatantów głos w imieniu organizatorów wydarzenia zabrała dr Renata Kobylarz-Buła, z-ca dyrektor Muzeum, przywołując prócz wspomnienia Krystyny Rogalskiej –  jednej z uczestniczek powstania i byłego jeńca Stalagu 344 Lamsdorf, pochodzące z 1979 r. memento zapisane w muzealnej Księdze Pamiątkowej – życzenie, aby to miejsce i związane z nim artefakty przetrwały jako przestroga dla przyszłych pokoleń.

Kolejne przemówienia wygłosili: poseł na Sejm RP Tomasz Siemoniak, senator na Sejm RP Jerzy Czerwiński, wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, Magdalena Merta, która odczytała list od współorganizatora uroczystości – Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stanisława Borzemska, kustosz odpowiedzialna w latach 1964–2005 za pracę w Muzeum – ze wspomnieniem o mało znanym fakcie, iż już w latach 70. XX w. powstańcy warszawscy pozostawali w kontakcie z łambinowickim Muzeum, m.in. przekazując do jego zbiorów pamiątki.

Następnie żołnierze z 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach na sygnał dowódcy uroczystości wygłosili Apel Pamięci. Kluczowym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem, zaś zwieńczeniem całości pieśni wojskowe: „Śpij kolego”, „Modlitwa obozowa” oraz pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego „My pierwsza brygada”, po których nastąpiło wyprowadzenie sztandarów oraz zakomunikowane przez narratorkę uroczystości dr Annę Wickiewicz zakończenie oficjalnej części obchodów rocznicowych.

List Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Fot. S. Dubiel/CMJW.

 

Stanisław Wołczaski...
Uczestnicy...
Helena Kamerska w...
Żołnierze 91....
Doktor Renata...
Poseł Tomasz...
Uczestnicy...
Senator Jerzy...
Uczestnicy...
Wicewojewoda...
Uczestnicy...
Magdalena Merta...
Doktor Anna...
Uczestnicy...
Stanisława...
Żołnierze 91....
Salwa honorowa w...
Złożenie kwiatów i...
Złożenie kwiatów i...
Złożenie kwiatów i...
Złożenie kwiatów i...
Złożenie kwiatów i...
wstecz