Aktualności
Uroczyste pożegnanie jeńców włoskich
W niedzielę 29 września na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach odbyła się niepowtarzalna uroczystość, której gościem honorowym był Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce.
Ceremonia wieńczyła prace archeologiczne i ekshumacyjne prowadzone w nekropolii w ramach dofinansowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektów naukowych „Nauka dla społeczeństwa. Społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach” oraz „Archeologia pamięci”. Pod kierunkiem dr. Dawida Kobiałki kilkudziesięcioosobowy zespół złożony z historyków, archeologów, antropologów fizycznych, medyków sądowych oraz wspierających ich wolontariuszy ustalił miejsca pochówku 60 włoskich żołnierzy zmarłych w niewoli w Lamsdorf. Zidentyfikowano także ich personalia, co umożliwiały m.in. odnalezione w wielu grobach jenieckie znaki tożsamości. Odkryte szczątki ludzkie po uprzednio wykonanej dokumentacji zostały podjęte, przebadane przez specjalistów i przygotowane do przekazania stronie włoskiej, tj. umieszczone w specjalnych, oznakowanych numerami poszczególnych grobów, trumnach.
Od strony formalnej podstawą do organizacji niedzielnej ceremonii było zezwolenie na ekshumację sygnowane przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – wydane zgodnie z wolą strony włoskiej.
Razem z Ambasadorem Włoch w Polsce, Luką Franchetti Pardo w uroczystości uczestniczyli m.in. gen. bryg. Fluvio Poli, Zastępca Dyrektora Biura Ministra Obrony Włoch ds. ochrony obronności, kultury i pamięci; płk Stefano Cavaliere – Attaché Obrony Włoch oraz Monika Kwiatosz, Konsul Honorowa Republiki Włoskiej we Wrocławiu. Zespół badawczy reprezentowali jego kierownik dr Dawid Kobiałka oraz dr hab. Michał Pawleta, prof. UAM, a Muzeum – dyr. dr Violetta Rezler-Wasielewska z licznym gronem pracowników. Złożono znicze i wieńce oraz odmówiono modlitwy (również w języku włoskim), po czym – co stanowiło wymowny punkt kulminacyjny ceremonii – okryte flagami i ozdobione kwiatami trumny goście wydarzenia przekazali polskim żołnierzom do transportu. Ostatnim etapem ich dalszej drogi będą planowane pochówki na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich na warszawskich Bielanach bądź, o ile rodziny zmarłych wyrażą taką wolę – rodzinne strony we Włoszech.