Uroczyste pożegnanie jeńców włoskich

W niedzielę 29 września na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach odbyła się niepowtarzalna uroczystość, której gościem honorowym był Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce.

Ceremonia wieńczyła prace archeologiczne i ekshumacyjne prowadzone w nekropolii w ramach dofinansowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektów naukowych „Nauka dla społeczeństwa. Społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach” oraz „Archeologia pamięci”. Pod kierunkiem dr. Dawida Kobiałki kilkudziesięcioosobowy zespół złożony z historyków, archeologów, antropologów fizycznych, medyków sądowych oraz wspierających ich wolontariuszy ustalił miejsca pochówku 60 włoskich żołnierzy zmarłych w niewoli w Lamsdorf. Zidentyfikowano także ich personalia, co umożliwiały m.in. odnalezione w wielu grobach jenieckie znaki tożsamości. Odkryte szczątki ludzkie po uprzednio wykonanej dokumentacji zostały podjęte, przebadane przez specjalistów i przygotowane do przekazania stronie włoskiej, tj. umieszczone w specjalnych, oznakowanych numerami poszczególnych grobów, trumnach.

Od strony formalnej podstawą do organizacji niedzielnej ceremonii było zezwolenie na ekshumację sygnowane przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – wydane zgodnie z wolą strony włoskiej.

Razem z Ambasadorem Włoch w Polsce, Luką Franchetti Pardo w uroczystości uczestniczyli m.in. gen. bryg. Fluvio Poli, Zastępca Dyrektora Biura Ministra Obrony Włoch ds. ochrony obronności, kultury i pamięci; płk Stefano Cavaliere – Attaché Obrony Włoch oraz Monika Kwiatosz, Konsul Honorowa Republiki Włoskiej we Wrocławiu. Zespół badawczy reprezentowali jego kierownik dr Dawid Kobiałka oraz dr hab. Michał Pawleta, prof. UAM, a Muzeum – dyr. dr Violetta Rezler-Wasielewska z licznym gronem pracowników. Złożono znicze i wieńce oraz odmówiono modlitwy (również w języku włoskim), po czym – co stanowiło wymowny punkt kulminacyjny ceremonii – okryte flagami i ozdobione kwiatami trumny goście wydarzenia przekazali polskim żołnierzom do transportu. Ostatnim etapem ich dalszej drogi będą planowane pochówki na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich na warszawskich Bielanach bądź, o ile rodziny zmarłych wyrażą taką wolę – rodzinne strony we Włoszech.

 

Ambasador Włoch Luka Franchetti Pardo.
Ambasador Włoch...
Gen. bryg. Fluvio Poli oraz płk Stefano Cavaliere przenoszący trumny.
Gen. bryg. Fluvio...
Delegacja przedstawicieli składająca znicz.
Delegacja...
Violetta Rezler-Wasielewska – Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w trakcie uroczystości.
Violetta...
Uczestnicy uroczystości podczas zwiedzania siedziby Muzeum
Uczestnicy...
Złożenie wieńca i zniczy na terenie kwatery włoskiej
Złożenie wieńca i...
Przemówienie ambasadora Włoch
Przemówienie...
Osoby biorące udział w uroczystościach
Osoby biorące...
wstecz