Aktualności
Stowarzyszenie Przyjaciół CMJW obchodzi swoje 20-lecie
W końcu grudnia 2024 r. minęło 20 lat od powstania Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Przez ten czas, dzięki zaangażowaniu jego członków, udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, które znacząco przyczyniły się do upamiętnienia losów jeńców wojennych oraz edukacji historycznej społeczeństwa.
Stowarzyszenie powstało po to, by jako aktywny partner Muzeum przyjąć ważną rolę w popularyzacji wiedzy o historii obozów jenieckich w Łambinowicach i innych miejscach, a także służyć ochronie dziedzictwa kulturowego, m.in. wspierając Muzeum w gromadzeniu i ochronie pamiątek historycznych oraz pracy naukowo-badawczej. Wsparcie to ma charakter tak merytoryczny, jak i finansowy, przy czym warto odnotować, że to ostatnie przyniosło w ciągu minionych 20 lat plon w wymiernej postaci ponad 250 tys. zł.
Spośród licznych wydarzeń i inicjatyw dotowanych oraz organizowanych samodzielnie bądź w partnerstwie przez Stowarzyszenie wymienić warto: projekty edukacyjne, np. Niepodległość odzyskiwana i tracona. 1918/1939/1945/1989. Kamienie milowe rodzinnej pamięci (2019), Wojna, niewola i potyczki na słowa (2021), Tak było? Sprawdzam! (2022); konkursy dla młodzieży (historyczny i recytatorski); wystawy (stała: Jeńcy polscy w ZSRR oraz czasowa: Portrety jeńców), cykle kulturalne („Łambinowickie Spotkania Muzealne” i „Twarze Opola”); wydawnictwa, np. Obozy w Lamsdorf/Łambinowicach (1870–1946), Niewola w cieniu Alp. Oflag VII A Murnau oraz konferencje, jak: Żydzi – żołnierze polscy w niewoli niemieckiej czy sesja edukacyjna Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej (dwukrotnie).
Stowarzyszenie w ostatnich latach wsparło również m.in.: finansowo organizację Koncertu Modlitwa Pokoju, koordynację akcji renowacji krzyży na Starym Cmentarzu Jenieckim pn. Podaruj mi pamięć oraz konserwację Pisma Świętego ze Stalagu VIII B Lamsdorf.
Przed Stowarzyszeniem Przyjaciół CMJW dalsze lata intensywnej działalności. Aby była jak najbardziej skuteczna potrzebne jest społeczne wsparcie. Można to uczynić na kilka sposobów: poprzez dołączenie do grona jego członków, darowiznę finansową (poniżej podajemy dane do niej), wolontariat – np. przy organizacji wydarzeń, prowadzeniu badań lub opiece nad zbiorami Muzeum.
A na razie – dziękujemy za wspólne 20 lat!
--------------------
Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
ul. Minorytów 3, 45-017 Opole
Konto: 64 1240 5178 1111 0010 8213 2324
NIP: 754-27-84-757