Spotkanie związane z wydaniem książki prof. dr hab. A.Matuchniak-Krasuskiej pt. Za drutami oflagów. Studium socjologiczne

12 grudnia (piątek) o godz. 13.00 w siedzibie muzeum w Opolu przy ul. Minorytów 3 odbędzie się spotkanie związane z wydaniem książki prof. dr hab. Anny Matuchniak-Krasuskiej pt. Za drutami oflagów. Studium socjologiczne.

Publikacja pt. Za drutami oflagów. Studium socjologiczne, będąca analizą funkcjonowania polskich oficerów w obozach jenieckich Wehrmachtu podczas II wojny światowej, wypełnia dotkliwie odczuwalną lukę w polskim piśmiennictwie naukowym oraz w badaniach nad pamięcią i historią. Jest studium z pogranicza historii i socjologii, napisanym na podstawie zbiorów muzealnych i archiwalnych, w tym archiwum prywatnego autorki, dotyczącym kpt. Konrada Majcherskiego, oficera 25 pułku piechoty z Piotrkowa Trybunalskiego, jeńca wojennego numer 613/X A – oflagów X A Itzehoe, X A Sandbostel, X C Lübeck, II C Woldenberg, oraz rozpraw historycznych i książek wspomnieniowych.

Książka uzyskała dofinansowanie z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zarządu Województwa Opolskiego.

Autorka – Anna Matuchniak-Krasuska to profesor socjologii, kierownik Katedry Socjologii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się socjologią kultury i sztuki, socjologią francuską, socjologią historyczną, ruchami społecznymi, instytucjami kultury i publicznością. W swoim dorobku naukowym ma wiele artykułów i kilka książek, m.in.: Gust i kompetencja. Społeczne zróżnicowanie recepcji malarstwa (Łódź 1988); Publiczność wobec metafory plastycznej. O recepcji groteski Jerzego Dudy-Gracza (Łódź 1999); Zarys socjologii sztuki Pierre’a Bourdieu (Warszawa 2010), a także współautorką: z Jacqueline Heinen, L’Avortement en Pologne. La croix et la banniére (Paris 1992) i Aborcja w Polsce. Kwadratura koła (Warszawa 1995); z Norbertem Bandier i Bogusławem Sułkowskim, Pratiques culturelles et logique des instytutions Cultural Practicies and the Logic of Institutions (Lyon – Łódź) (Łódź 2004); z Norbertem Bandier, Abdelhafidem Hammouchem i Bogusławem Sułkowskim, Lokalne pola produkcji kulturalnej w Polsce i we Francji (Łódź 2010).

Nowe wydawnictwo będzie można kupić podczas spotkania w promocyjnej cenie.

Serdecznie zapraszamy!

Publikacja dofinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

wstecz