Aktualności
Spotkanie z Robertem Suchińskim pt. Trzy wymiary
26 czerwca 2014 r. o godz. 17.00 w opolskiej siedzibie muzeum odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola”. Będzie ono poświęcone sylwetce Roberta Suchińskiego, rzeźbiarza, pedagoga, prywatnie wielbiciela ludzi, książek, muzyki i podróży. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Ogiolda, dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej”.
Robert Suchiński urodził się w 1964 r. w Oleśnicy. Studia, zakończone dyplomem w 1992 r. w pracowni rzeźby Józefa Kopczyńskiego, odbył na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego prace były prezentowane na kilkunastu wystawach zbiorowych oraz kilku wystaw indywidualnych w Polsce i poza jej granicami, np. w Niemczech, Belgii i USA. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany, m.in. zdobył Grand Prix na przeglądzie „Salon jesienny” w 2010 r.
Od 1993 r. pracuje na stanowisku nauczyciela rzeźby w Liceum Plastycznym w Opolu. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Opola. Bierze udział w wystawach, organizowanych przez różne instytucje kultury i nauki w naszym mieście. Chętnie wspiera także inicjatywy alternatywne, takie jak „Zimowy las sztuk” czy „Re-design książki”. Tworzy głównie rzeźbę abstrakcyjną oraz małą formę rzeźbiarską. Przeprowadza ponadto prace konserwatorskie, projektuje i wykonuje ołtarze oraz rzeźby sakralne.
Jego prace znajdują się w zbiorach opolskiej Zachęty. Inne, takie jak popiersia patronów szkół: gen. Władysława Andersa w Publicznym Gimnazjum nr 7 oraz rot. Witolda Pileckiego w Technikum Mechanicznym, jak również liternictwo i płaskorzeźba zdobiąca budynek Radia Opole, również kształtują wizerunek miasta. Artysta jest też autorem corocznych nagród dla najlepszych uczniów „Prymus Opolszczyzny”, nagrody „Złoty mikrofon” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz medalu Politechniki Opolskiej.
Od kilkunastu lat Robert Suchiński współpracuje z naszym muzeum. Jest autorem aranżacji plastycznej wystawy czasowej pt. Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939–1945, a także okładek publikacji. Prowadzi niektóre przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne, organizowane przez naszą placówkę.
Cykl kulturalny pt. „Twarze Opola” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz nasze muzeum.
Z przyjemnością informujemy, że materiały filmowe ze spotkań odbywających się w ramach tego przedsięwzięcia, dostępne są pod adresem: www.facebook.com/twarze.opola .
Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.