Spotkanie z cyklu „Twarze Opola”

24 kwietnia (czwartek) o godz. 17.00 w opolskiej siedzibie muzeum odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola”. Będzie ono poświęcone sylwetce Mariana Nowaka, rzeźbiarza-metaloplastyka, którego prace stały się rozpoznawalnymi symbolami Opola. Spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Sebastian Ożóg, historyk sztuki i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Opolskim.

Marian Nowak uro­dził się 21 sierpnia 1921 r. w Lesznie. Zamiłowanie do kowalstwa przejął od ojca. Podczas II wojny światowej pracował jako kowal, później został zatrudniony w fabry­ce samolotów w Mielcu. Po wojnie wraz z rodziną przy­był do Opola. Za namową Katarzyny Mehlowej w 1948 r. rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Antoniego Mehla. Przerwał je i w 1951 r. przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1952 r. studiował w Kra­kowie, w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego, gdzie w 1955 r. uzyskał dyplom (specjalizacja – rzeźba w meta­lu). Po powrocie do Opola włączył się w życie artystyczne miasta, współtworząc opolski oddział Związku Artystów Plastyków (przez długie lata był jego wiceprezesem). Z tego okresu pochodzą jego pierwsze dojrzałe realiza­cje rzeźbiarskie: Portret ojca i Głowa Piotrusia. Następ­ne prace to m.in.: latarnie w Rynku, przy św. Wojciecha i Krupniczej, maska nad wejściem do Klubu Związków Twórczych, brama w kościele Najświętszej Marii Panny z orłami czy też Orzeł umieszczony na Wieży Piastow­skiej. Kolejne lata to tak charakterystyczne dla Śląska Opolskiego realizacje jak m.in. Orzeł przy budynku Stra­ży Pożarnej na Rondzie w Opolu, Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach (wspólna realiza­cja z Jerzym Beskim, Janem Borowczakiem i Florianem Jesionowskim), Pegaz (po raz pierwszy wystawiony na poplenerowej wystawie podczas II Ogólnopolskich Kon­frontacji Teatralnych przed budynkiem Teatru im. J. Ko­chanowskiego Opolu w 1976 r.), Janek Krasicki (do 1991 r. na osiedlu ZWM, potem zdemontowany), Maria Konop­nicka przy Liceum Ogólnokształcącym nr II w Opolu. W latach 1963–1988 jego Karolinka była wręczana jako nagroda laureatom Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zmarł 23 stycznia 2000 r. w Opolu.

Cykl kulturalny pt. „Twarze Opola” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz nasze muzeum.

Z przyjemnością informujemy, że materiały filmowe ze spotkań odbywających się w ramach tego przedsięwzięcia, dostępne są pod adresem: www.facebook.com/twarze.opola .

Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.

wstecz