Spotkanie „Lamsdorf. 80 lat temu” – relacja

Po niedługiej przerwie Muzeum powróciło z cyklem „Łambinowickie Spotkanie Muzealne”. Jako pierwszy prelegent w tym roku wystąpił dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego CMJW. Temat spotkania, które odbyło się 19 marca br., był ściśle powiązany z historycznym kalendarium – dwa dni wcześniej obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. 

Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego powitania gości przez dr Renatę Kobylarz-Bułę, z-cę dyrektor Muzeum, po czym głos zabrał dr Piotr Stanek, który prócz wypełnionego ciekawymi informacjami wykładu przygotował obfitującą w fotografie i mapy prezentację. Dzięki temu audytorium miało ułatwiony odbiór dość złożonych treści, bo do takich niewątpliwie należy temat działań militarnych toczących się w okolicy Lamsdorf w ostatnich dniach zimy 1944 r. To właśnie zagadnienie zostało szczególnie rozwinięte w wystąpieniu, co było dobrym pomysłem, zważywszy na wiele niejasności nagromadzonych wokół kwestii kryjącej się pod hasłem „wyzwolenie Lamsdorf”. Doktor Stanek podkreślił przede wszystkim, że strategicznym celem czerwonoarmistów nie był sam stalag, lecz odcięcie oddziałów Wehrmachtu od możliwości dalszej walki. 

Pozostałe wątki, które poruszono, to m.in.: wydarzenia ze stycznia 1945 r., czyli początek ewakuacji jeńców Lamsdorf, przebieg tzw. marszów śmierci i wspomnienia Brytyjczyków, sytuacja jeńców pozostałych w obozie oraz ich losy tuż po oswobodzeniu. Cennym dopełnieniem wystąpienia były fragmenty filmu, który Rosjanie nakręcili po wkroczeniu do Stalagu 344 Lamsdorf – głównie w celach propagandowych, co dr Stanek zgrabnie podkreślił, dzieląc się wątpliwościami odnośnie do niektórych ujęć obrazujących w zamierzeniu skalę zbrodni (częściowo mogły być one zaaranżowane).

Urozmaiceniem spotkania był quiz, w którym świeżo nabytą wiedzą mogła wykazać się publiczność. Z niełatwymi pytaniami poradziła sobie doskonale, co zostało nagrodzone drobnymi upominkami. Kolejne pytania i ciekawe rozmowy rozbrzmiały tradycyjnie w kuluarach podczas miłego poczęstunku. 

Dziękujemy uczestnikom spotkania za liczne przybycie i tak aktywne zaangażowanie w jego przebieg!

wstecz