Sukces pierwszego Kongresu Miejsc Pamięci Jenieckiej

Sieć „Liga Pamięci Jenieckiej” ma za sobą współorganizację pierwszego dużego wydarzenia. Przy wsparciu Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci USWPS wykonaliśmy pierwszy duży krok ku integracji środowiska zajmującego się miejscami po obozach jenieckich oraz ochroną pamięci (również rodzinnej!) o niewoli.

Na początek kilka uwag organizacyjnych: Kongres odbył się w Warszawie, w salach Uniwersytetu SWPS w formule hybrydowej – większość osób (ok. 100) uczestniczyło w nim online, jednakże frekwencja stacjonarna była nie mniej satysfakcjonująca. Wśród publiczności nie zabrakło przedstawicieli instytucji muzealnych (głównie warszawskich), członków rodzin jenieckich, naukowców i studentów. Tematyka najwyraźniej okazała się zajmująca, gdyż rozmowy wartko toczyły się również w kuluarach.

Główną część Kongresu wypełniły pogrupowane w cztery panele tematyczne wystąpienia, po których następowało podsumowanie moderatora. Czas na pytania i wymianę opinii przyszedł później – w trakcie dłuższej dyskusji panelowo-plenarnej. Zasiadło do niej aż 13 panelistów. To sporo, aczkolwiek każdy z nich miał okazję zabrać głos i odpowiedzieć na pytania publiczności, także tej internetowej. W dyskusji wybrzmiały m.in. wypowiedzi gości ze Stanów Zjednoczonych i Francji odnoszące się do percepcji jeniectwa w przestrzeni publicznej. Taka świeża perspektywa jest z pewnością interesująca i przydatna w rozwoju działalności Ligi.

Celem Kongresu było, prócz wspomnianego sieciowania, odniesienie się do dziedzictwa związanego z niewolą oraz próba nakreślenia strategii dla przyszłości. Oba te zamierzania zostały w trakcie obrad zrealizowane, a wyzwania stojące przed pamięcią jeniecką, dyrektor CMJW, dr Violetta Rezler-Wasielewska sformułowała następująco: zapobieganie zapomnieniu; opracowanie strategii edukacyjnej w sytuacji, gdy brak już więzi emocjonalnej z przeszłością (odchodzenie ostatnich świadków); zachowanie materialnych reliktów (pozyskiwanie środków finansowych na ten cel); poradzenie sobie z różnorodnością strategii wynikających z wielowymiarowości niewoli w czasie II wojny światowej; rewitalizowanie miejsc pamięci z respektem dla ich autentyczności; utrzymanie neutralnej, zobiektywizowanej pozycji wobec mechanizmów polityk historycznych; edukowanie w sposób przystępny, atrakcyjny poznawczo i rzetelny; integracja pamięci lokalnej i globalnej, a więc pogodzenie znaczeń przypisywanych miejscom po obozach jenieckich przez społeczności lokalne z ich obecnością w ponadnarodowej narracji historycznej.

Dziękujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom z Ligi za tak aktywny udział w wydarzeniu.

Dr. Adam Szpaderski...
Widok ogólny na...
Przedstawiciel...
Uczestnicy I...
Dr. Jan Daniluk w...
Dr. Violetta...
Wystąpienie dr....
Kierownik Działu...
Dr Bartłomiej...
Prof. Tomasz...
Referat dr. Kingi...
Sabina Jóźwiak w...
Uczestnicy dyskusji...
Tłumaczki w czasie...
wstecz