Aktualności
Rodziny jenieckie – kolejne wywiady i darowizny
Pracownicy Muzeum spotkali się z wyjątkowymi osobami – potomkami jeńców wojennych, by utrwalić ich historie związane z niemiecką niewolą, a także przyjąć w darze cenne pamiątki z oflagów VII B Eichstätt i VII A Murnau.
Wyjazd do Wielkopolski zorganizowali pracownicy Działu Zbiorów i Konserwacji. Zespół w składzie Krzysztof Harupa, Dawid Żak oraz wspomagający ich filmowiec Sławomir Mielnik, najpierw w Poznaniu spotkał się z Marią Lewandowską-Pijanowską, córką ppor. Jana Juliana Lewandowskiego, która w lutym br. przekazała do Muzeum kolekcję pamiątek, w tym ponad 600 listów i kart pocztowych ojca. Korespondencja, wymieniana głównie z narzeczoną Ireną Woźniewską, została wykorzystana przez nas przy opracowywaniu wystawy czasowej „Kocham, do zobaczenia...”. Podczas rejestrowanej kamerą rozmowy usłyszeliśmy m.in. opowieści o: młodości ojca, jego pobycie w niewoli oraz wspomnianej miłości rodziców. Rozmówczyni wyraziła także wdzięczność za opiekę nad przekazanymi pamiątkami oraz duże zainteresowanie jej historią rodzinną.
Drugą odwiedzoną osobą była Maria Beczkiewicz z Krzycka Wielkiego k. Leszna, krewna jeńca Oflagu VII A Murnau, kpt. Zygmunta Kokocińskiego. Wizyta u niej była nie tylko okazją do nagrania interesującej rozmowy, ale również do przyjęcia darowizny. Wśród przekazanych artefaktów znalazły się m.in.: portret olejny kapitana namalowany w Murnau, rzeźbiony ołtarzyk-kapliczka, programy spektakli teatralnych oraz notatnik z obozowymi zapiskami. To niezwykłe przedmioty będące świadectwem twórczej działalności polskich oficerów w oflagach.
Serdecznie dziękujemy Marii Lewandowskiej-Pijanowskiej i Marii Beczkiewicz za interesujące spotkania oraz wkład w powiększanie muzealnych zbiorów. Wywiady z obydwoma paniami będą niebawem udostępnione na stronie internetowej Muzeum.
Fot. S. Mielnik/CMJW.