Aktualności
Relacja ze spotkania z Leszkiem Ołdakiem pt. Mój światopodgląd
2 października 2014 r. o godz. 17.00 w opolskiej siedzibie muzeum odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola”, poświęcone tym razem sylwetce Leszka Ołdaka - grafika, plakacisty, rysownika, ilustratora i scenografa. Spotkanie, które odbyło się pod intrygującym tytułem– "Mój światopodgląd", prowadził pisarz Marian Buchowski.
Ideę cyklu kulturalnego „Twarze Opola” przypomniała dyrektor Violetta Rezler-Wasielewska. Przedstawiła też związki Leszka Ołdaka z muzeum. Prezentację sylwetkę bohatera spotkania rozpoczął Marian Buchowski. Przypomniał on, że L. Ołdak debiutował w 1969 r. na łamach miesięcznika „Ty i Ja”, zapoczątkowując w ten sposób swoją współpracę z najlepszymi czasopismami kulturalnymi („Szpilki”, „Polska”). Brał udział w licznych zbiorowych wystawach plakatu, ilustracji, rysunku satyrycznego w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jako scenograf uczestniczył w produkcji filmów ważnych w polskiej kinematografii. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu, Archiwum Satyrykonu w Legnicy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Wszystkie te wątki zostały następnie rozbudowane w rozmowie Mariana Buchowskiego z Leszkiem Ołdakiem. Towarzyszyła jej prezentacja prac Artysty, który omówił – często w anegdotyczny sposób – kulisy ich powstawania. W ten sposób poznaliśmy okoliczności przyjazdu L. Ołdaka do Opola i prace, które tutaj powstały. Opolską karierę zaczynał on w teatrze dramatycznym. Tworzył również dla opolskiego Teatru Lalek i Aktora, a później „Trybuny Opolskiej”. Jest autorem plakatów do Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i wielu prac publikowanych w czasopismach: „Ty i ja”, „Szpilkach”, „Wprost”, „Bisness Promotion”, a także scenografii m.in. w filmach „Kochaj albo rzuć” Sylwestra Chęcińskiego, „Kobieta samotna” Agnieszki Holland czy „Do krwi ostatniej” Jerzego Hoffmana. Jest ponadto autorem okładek publikacji naukowych i popularnonaukowych (np. CMJW w Łambinowicach-Opolu) i ilustracji do książek m.in. dla dzieci.
W dyskusji głos zabrał m.in. prof. dr hab. Edmund Nowak, były dyrektor muzeum, który nawiązał współpracę z L. Ołdakiem. Przytaczając kilka dykteryjek z nią związanych, podziękował Artyście kwiatami..
W podsumowaniu dr Violetta Rezler-Wasielewska uzupełniła sylwetkę bohatera, przypominając jego zasługi jako pedagoga w Liceum Plastycznym w Opolu, i podziękowała wszystkim za udział. Spotkanie zakończyły rozmowy przy kawie i herbacie.
Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.