Relacja ze spotkania z dr. Dawidem Kobiałką

W środę, 28 czerwca, odbyło się kolejne „Łambinowickie Spotkanie Muzealne”. Miało tytuł „Archeologia obozowa w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Raport z prac w 2022 r.”. Zagadnienie przedstawił dr Dawid Kobiałka, archeolog i antropolog kulturowy kierujący projektem „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”.

Naukowiec wygłosił bardzo ciekawą i obfitującą w wizualizacje prelekcję, w której przybliżył m.in. metody, po jakie sięgają współcześni archeologowie, zwłaszcza w działaniach o charakterze nieinwazyjnym, bo tu zmiany są najbardziej spektakularne.

Licznych przykładów, jak w praktyce to wygląda, dostarczyły ubiegłoroczne prace w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Dawid Kobiałka pokazał m.in. symulację infrastruktury obozowej uzyskaną dzięki synergii kilku metod badawczych. Wśród pytań, jakie otrzymał nasz gość był i dylemat dotyczący głębokości pomiaru dokonywanego za pomocą detektora metalu, jak i np. prośba o podzielenie się informacjami na temat innych, podobnych projektów z obszaru archeologii wspólnotowej.

W programie spotkania nie zabrakło prezentacji artefaktów – efektów pierwszego sezonu prac archeologicznych: m.in. nieśmiertelników, guzików i monet, a także np. fragmentu kafla pochodzącego z obozowego pieca, czy różnego rodzaju manierek i żołnierskich kubków – przekazanych Muzeum w następstwie towarzyszących projektowi działań edukacyjnych.

Fot. P. Jędorowicz/CMJW

dr Dawid Kobiałka...
Slajd prezentacji...
dr Violetta...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
Artefakty...
Uczestnicy...
Artefakty...
Uczestnicy...
dr Dawid Kobiałka...
wstecz