Aktualności
Relacja z uroczystości odsłonięcia Pomnika Jeńców Serbskich
25 czerwca, w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach odbyła się uroczystość wieńcząca prace konserwatorskie przy Pomniku Jeńców Serbskich, najstarszym z wszystkich, związanych z I wojną światową. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Krzysztof Kunert, Wojewoda Opolski, Ryszard Wilczyński oraz Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła.
Uroczystość, którą poprowadził Jacek Szopiński z Urzędu Wojewódzkiego w Opolu rozpoczęła się od wysłuchania hymnu państwowego Polski i Republiki Serbskiej. Następnie przybyłych gości powitała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, która wyjaśniając ideę uroczystości, przypomniała okoliczności budowy w 1917 r. Pomnika Jeńców Serbskich oraz przeprowadzenia przy nim prac konserwatorskich w maju i czerwcu br., a także podziękowała wszystkim zaangażowanym w te prace. Ambasador Republiki Serbskiej w Polsce, Radojko Bogojević wyraził radość z faktu renowacji pomnika i także złożył podziękowania inicjatorom tego przedsięwzięcia oraz darczyńcom. Okolicznościowe przemówienie wygłosił jako ostatni Janusz Wójcik, Dyrektor Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Odwołując się do symboliki pomnika i Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, odczytał wiersz autorstwa młodego serbskiego poety, napisany w konsekwencji jego pobytu na cmentarzu. Następnie odbyła się modlitwa ekumeniczna. Uczestniczyli w niej proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Łambinowicach, ks. Adam Ciosmak, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburgskiej w Brzegu, ks. Sławomir Fonfara, a także proboszcz Parafii Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości w Kędzierzynie-Koźlu, ks. Stanisław Strach, który wraz z przedstawicielami chóru Oktoich z Wrocławia odprawił nabożeństwo żałobne – panichidę i wygłosił przemówienie. Uczestnicy uroczystości złożyli później przed pomnikiem kwiaty i znicze. Uroczystość zakończył Edmund Borzemski, który odczytał swój wiersz, zainspirowany istnieniem pomnika i cmentarza, gdzie odbywała się uroczystość.
W wydarzeniu uczestniczyło ok. 80 osób, wśród których byli przedstawiciele placówek dyplomatycznych i konsularnych Serbii w Polsce: Ambasador Radojko Bogojević, Konsul Mihailo Petkovski, Konsul Honorowy Ranko Tomović oraz Catalin Rado, Sekretarz Ambasady Rumunii w Polsce, a ponadto Adam Siwek, Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, Roman Ciasnocha, Przewodniczący Rady Miasta Opola Krzysztof Kowałko, Wiceprezydent Miasta Opola, Janusz Wójcik, Dyrektor Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Tomasz Karpiński, Wójt Gminy Łambinowice, przedstawiciele wojska, straży, leśników, instytucji naukowych, oświatowych i kulturalnych, dzieci i młodzież, mieszkańcy okolicznych miejscowości.