Relacja z uroczystości 68. rocznicy przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

5 października 2012 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 68 rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Jej organizatorami byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Opolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych, Wójt Gminy Łambinowice oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Co roku, na początku października, w związku z rocznicą przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf, nasze muzeum odwiedzają wyjątkowi goście - Powstańcy Warszawscy. Tym razem byli to: Romuald Malinowski wraz z małżonką Krystyną, Wiktor Natanson i Jan Łompierz. Zaszczycił nas też swą obecnością Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, który po upadku Powstania był krótko przetrzymywany w Lamsdorf. W godzinach przedpołudniowych uczestniczyli oni w spotkaniach z młodzieżą w Zespole Szkół w Łambinowicach, Publicznym Gimnazjum nr 6 w Opolu oraz Liceum Ogólnokształcącym nr II w Opolu.

Uroczystość rocznicowa rozpoczęła się o godz. 16.00 przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Wzięły w niej udział delegacje reprezentujące organizacje kombatanckie, władze samorządowe, służby mundurowe oraz nauczyciele, harcerze, uczniowie i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Ceremonię prowadził major Zbigniew Garboś z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. W imieniu organizatorów powitał wszystkich Dyrektor Departamentu Orzecznictwa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jacek Polańczyk. Przybliżył on tragiczną historię obozów w Lamsdorf oraz najważniejsze fakty dotyczące pobytu jeńców - Powstańców Warszawskich w Stalagu 344 Lamsdorf. Następnie głos zabrał przedstawiciel Powstańców-jeńców, Romuald Malinowski, który wspominając niewolę, podkreślił, iż ze wszystkich niedogodności najbardziej uciążliwy był brak wolności. Zaapelował do wszystkich, szczególnie najmłodszych uczestników uroczystości, by ją doceniali, ponieważ nie jest ona nam dana raz na zawsze. Barbara Kamińska - Członek Zarządu Województwa Opolskiego, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na rolę muzeum i Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach w podtrzymywaniu pamięci o losach setek tysięcy jeńców, którzy trafili do obozów Lamsdorf. Uroczystość przed pomnikiem zakończył apel pamięci i salwa honorowa żołnierzy 91 Batalionu Logistycznego w Komprachcicach, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy.

Dalsza część uroczystości, która odbyła się już w łambinowickiej siedzibie muzeum, rozpoczęło uhonorowanie odznaczeniami osób zasłużonych dla upowszechniania pamięci o przeszłości. Wśród odznaczonych byli min.: Ryszard Zembaczyński - Prezydent Miasta Opola; prof. dr hab. Franciszek Marek - wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Tomasz Karpiński - Wójt Gminy Łambinowice. Ponadto minutą ciszy zebrani uczcili pamięć Kazimierza Czaszy oraz Henryka Łagodzkiego, jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, zmarłych w mijającym roku.

W seminarium pt. Rotmistrz Witold Pilecki - powstaniec i jeniec historię żołnierza 1920 i 1939 r., dobrowolnego więźnia KL Auschwitz i twórcę konspiracji wojskowej w tym obozie, uczestnika Powstania Warszawskiego, jeńca Stalagu 344 Lamsdorf i Oflagu VII A Murnau, oficera Armii Krajowej oraz II Korpusu gen. Władysława Andersa, ofiarę komunistycznej zbrodni sądowej przybliżył dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowo-Badawczego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Wspomnieniami o swoim ojcu podzielił się natomiast jego syn - Andrzej Pilecki.

Ostatnim elementem spotkania było zwiedzanie wystawy pt. Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz, zawierającej zdjęcia z archiwum rodzinnego, dokumenty oraz fragmenty raportu Pileckiego z pobytu w Auschwitz, część raportu z 1946 r. z oceną sytuacji w kraju oraz zdjęcia z procesu "grupy Witolda" i tekst wyroku, skazującego go na śmierć. Ekspozycja została przygotowana przez Dolnośląską Inicjatywę Historyczną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

wstecz